Kobiety a własny biznes
2012-10-30 12:50
Przeczytaj także: Przedsiębiorcze kobiety w Polsce
Najlepszym sposobem motywowania do założenia firmy jest podnoszenie wiedzy i świadomości kobiet poprzez edukację, szkolenia, konferencje (49%), kampanie informacyjne/promocyjne (31%) i fachowe doradztwo (26%). Respondentki, pytane o to skąd czerpią inspirację do zmiany w swoim życiu, odpowiadały odpowiednio: udział w szkoleniach (45%), uczestnictwo w konferencjach (39%), research informacji na portalach dedykowanych kobietom. Na dalszych pozycjach wymieniono: prasę ekonomiczną, kobiecą, media społecznościowe, programy telewizyjne i radio. Wniosek? W pierwszej kolejności należy edukować i inspirować kobiety do działania.
fot. mat. prasowe
Bariery zatrudniania pracowników
Co trzecia respondentka skarży się na absurdalne przepisy skarbowe wymieniając konkretne przypadki, oto wybrane, najczęściej powtarzające się problemy:
- „Zostając rok z dzieckiem musiałam zamknąć swoją działalność gospodarczą, ponieważ nie dość że dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą nie ma urlopu wychowawczego, to jeszcze istnieje konieczność płacenia składek zdrowotnych”
- „Zmiana jednej cyfry w adresie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, wymagała wypełnienia 4 stronicowego formularza w Urzędzie Skarbowym”
- „W trakcie starania się o dotację na działalność gospodarczą, kiedy weryfikacja trwa już 13 miesięcy, w tym czasie nie wolno podjąć żadnej pracy, bo jest to równoznaczne z rezygnacją z dotacji.”
- „Urząd Skarbowy zakwestionował zakup słownika ortograficznego, twierdząc że przedsiębiorca prowadząc usługi redakcyjne umie przecież pisać”
- „Mimo wygranej sprawy z Urzędem Skarbowym, przedsiębiorca musiał zapłacić karę”
- „Starając się o dofinansowanie z Urzędu pracy na zatrudnienie pracownika można zatrudnić wyłącznie osobę z miejscowości, w której prowadzona jest działalność”
- „Niektóre przepisy wzajemnie się wykluczają”
- „Nakaz budowy podjazdu przed wykończeniem budowy domu”
- „Zatrudniony na umowę o pracę, zakładając dodatkowo własną działalność gospodarczą musi odprowadzać ZUS”
- „Konieczność płacenia podatku VAT od faktur, które nie zostały uregulowane przez klienta”
fot. mat. prasowe
Informacje o respondentce
Informacje o badaniu
Projekt został zrealizowany w ramach cyklu analiz SuperKsięgowej dotyczących mikroprzedsiębiorczości w Polsce - „Mały biznes od podszewki”.
Badanie „Przedsiębiorczość kobiet” zostało przeprowadzone przez Instytut 4P Research Mix na zlecenie firmy SuperKsięgowa SA – właściciela systemu księgowości online czwartej generacji dla mikroprzedsiębiorców. Badanie przeprowadzono wśród uczestniczek Kongresu Kobiet, w dniach 14-15 września 2012. Jego celem było poznanie opinii Polek na temat przedsiębiorczości i warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)