eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCzy przeglądarki internetowe są bezpieczne?

Czy przeglądarki internetowe są bezpieczne?

2012-11-12 13:20

Czy przeglądarki internetowe są bezpieczne?

Czy przeglądarki internetowe są bezpieczne? © k-artz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Przeglądarki internetowe należą do najpopularniejszych programów i są instalowane na niemal każdym komputerze. Większość obecnych cyberataków pochodzi z Internetu i wykorzystuje luki w zabezpieczeniach samych przeglądarek lub przestarzałych wtyczek. Dlatego bardzo istotne jest, aby użytkownicy uaktualniali swoje przeglądarki przy użyciu najnowszych łat bezpieczeństwa oraz nowych funkcji ochrony. Przy użyciu anonimowych danych zgromadzonych z opartego na chmurze systemu Kaspersky Security Network, eksperci z Kaspersky Lab przyjrzeli się schematom wykorzystywania przeglądarek internetowych przez miliony użytkowników na świecie i dokonali ciekawych, a niekiedy niepokojących odkryć.

Przeczytaj także: Firefox zwiększa bezpieczeństwo przeglądarek

Przeglądarki internetowe można potraktować jako rodzaj autonomicznej strefy wewnątrz systemów operacyjnych nowoczesnych komputerów. Przeglądarka jest oknem na świat online, platformą zainstalowaną na każdym komputerze, zasilaną jego zasobami i posiadającą możliwość instalowania dodatkowych aplikacji oraz uruchamiania ich na swoim własnym środowisku. Oczywiście, daje dostęp do ogromnej ilości aplikacji sieciowych: od edytorów biurowych do gier internetowych. Paradoksalnie, to właśnie z sieci pochodzi większość zagrożeń, jakie nękają użytkowników komputerów. Luki w przeglądarkach internetowych i w innych popularnych programach są wykorzystywane przez cyberprzestępców do infekowania systemów komputerowych i kradzieży danych użytkownika: dość często to właśnie niewinna, zainfekowana strona WWW rozpoczyna wysublimowany atak. Dlatego regularne uaktualnianie przeglądarki internetowej jest jednym z najważniejszych zadań na drodze utrzymania bezpieczeństwa komputera – nowe wersje aplikacji najczęściej „łatają” luki wersji starszych i dostarczają nowe funkcje zabezpieczeń.

Raport obejmuje analizę trendów użytkowania przeglądarek internetowych wśród 10 milionów losowo wybranych klientów Kaspersky Lab z różnych regionów świata. Oparty jest na danych pochodzących z chmury Kaspersky Security Network, zebranych w sierpniu 2012 r. W tym czasie sieć Kaspersky Security Network zarejestrowała ponad 700 milionów zdarzeń związanych bezpośrednio z uruchomieniem przeglądarki internetowej. Przeanalizowano pięć typów przeglądarek internetowych, o łącznej liczbie 36 głównych wersji wykorzystywanych w tamtym czasie. W przeciwieństwie do powszechnie przytaczanych statystyk zebranych ze stron internetowych, niniejsze badanie analizuje rzeczywiste wykorzystanie oprogramowania przez użytkowników.

fot. k-artz - Fotolia.com

Czy przeglądarki internetowe są bezpieczne?

Nieco poniżej 80% użytkowników produktów Kaspersky Lab posiada najnowszą wersję przeglądarki internetowej.


Ważne zastrzeżenie: Jak i dlaczego przetwarzamy dane dotyczące legalnego oprogramowania?

Głównym założeniem Kaspersky Security Network jest przyspieszenie procesu detekcji i blokowania najnowszych zagrożeń. Klienci Kaspersky Lab są zapraszani do uczestnictwa w programie i dostarczania informacji o nowych zagrożeniach, i jednocześnie otrzymywania danych od ekspertów Kaspersky Lab i innych użytkowników. Ta wzajemna wymiana informacji odbywa się niemal w czasie rzeczywistym, co pomaga produktom Kaspersky Lab reagować na cyberzagrożenia praktycznie w momencie ich powstania. W chwili obecnej, w programie Kaspersky Security Network dobrowolnie uczestniczy ponad 60 milionów użytkowników.

Efektywne bezpieczeństwo komputera zależy nie tylko od informacji o szkodliwych programach i innych zagrożeniach, ale także o legalnym oprogramowaniu. Jeśli rozwiązanie bezpieczeństwa jest świadome obecności legalnego oprogramowania, pomaga to zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów – a jest to kluczowe kryterium użyteczności. Ale nie jest to jedyny powód. Dla przedsiębiorstw „białe programy” (baza danych białej listy) powinny stanowić podstawę aplikacji wykorzystywanych przez pracowników. Użytkownicy produktu Kaspersky Internet Security 2013 korzystają z zaawansowanych technologii ochrony – Bezpieczne pieniądze i Automatyczne zapobieganie exploitom – które potrzebują dokładnych informacji o wersjach niektórych użytkowanych legalnych programów w celu zapewnienia lepszej ochrony przed zagrożeniami bankowymi i nowymi exploitami. Co najważniejsze, statystyki użytkowania oprogramowania są gromadzone w sposób ściśle anonimowy. Oznacza to, że firma Kaspersky Lab nie ma narzędzi do zbierania i przetwarzania danych o aktywności użytkowników.

Główne ustalenia

Analiza preferencji użytkowników przeglądarek internetowych, wybór wersji i tempo aktualizacji to czynniki, które pomagają lepiej zrozumieć krajobraz bezpieczeństwa na jednej z najważniejszych aren walki z cyberprzestępcami.

Kiedyś na pierwszym miejscu, dziś Internet Explorer traci udział w rynku na rzecz Google Chrome, tak samo zresztą jak przeglądarka Firefox.

Nieco poniżej 80% użytkowników produktów Kaspersky Lab posiada najnowszą wersję przeglądarki internetowej. Należy mieć na uwadze, że nasz raport oparty jest na rzeczywistych statystykach użytkowania, lecz istnieje szansa, że sporo użytkowników używa najnowszej wersji np. Google Chrome, ale posiada nieaktualną przeglądarkę Internet Explorer i tym samym jest narażonych na poważne ryzyko naruszenia bezpieczeństwa.

W tym samym czasie liczba użytkowników wykorzystujących starsze lub nieaktualne przeglądarki jest bardzo wysoka. 23% starszych przeglądarek i 8,5% nieaktualnych wersji obecnych przeglądarek to wskaźniki, które niestety reprezentują miliony użytkowników. Taka niechęć do aktualizacji jest kluczowym czynnikiem negatywnej oceny ochrony przed zagrożeniami internetowymi. Przeglądarki internetowe to programy używane najczęściej, wszystkie z nich posiadają nieskomplikowaną funkcję aktualizacji i szybki cykl publikacji nowszych wersji. Mimo to, znaczna część użytkowników wybiera starsze, potencjalnie zagrożone wersje. Co gorsze, brak uaktualnienia przeglądarki najprawdopodobniej wpływa również na inne programy – łącznie z bezpośrednimi bramami infekcji, jak Adobe Flash czy Java. W przyszłych badaniach będziemy informować o szczegółach na temat zagrożeń płynących ze strony tych programów.

 

1 2 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: