eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZorganizowana przestępczość w Internecie

Zorganizowana przestępczość w Internecie

2005-05-10 13:23

Firma McAfee poinformowała o wynikach niezależnego badania ukazującego rozmiary opanowania Internetu przez zorganizowaną przestępczość. Zakres przestępstw jest szeroki - od wymuszeń i haraczy w zamian za "ochronę" po oszustwa i kradzieże na skalę europejską lub globalną - a także nowe rodzaje oszustw dokonywanych wyłącznie za pośrednictwem sieci.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze wirusy IV 2005

Badanie dotyczące przestępczości zorganizowanej i Internetu - pierwsze na taką skalę w Europie - zostało zlecone przez McAfee, a wykonane przez niezależnego eksperta w dziedzinie bezpieczeństwa Internetu i przestępczości komputerowej dr Petera Troxlera (który jest również pracownikiem naukowym ETH Zurich - szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii). Uczestniczyły w nim także największe europejskie instytucje z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Włoch, zajmujące się zwalczaniem przestępczości wykorzystującej zaawansowane technologie.

Badanie wykazało istotne zmiany i znaczny wzrost poziomu przestępczości internetowej. Samotnego hakera, który z własnego domu atakuje pojedyncze komputery, zastępuje zorganizowana „cybermafia” wykorzystująca tysiące sieci komputerowych do popełniania przestępstw na skalę globalną. W 2003 r. rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odnotowało 7 053 przestępstwa komputerowe, tj. prawie dwa razy więcej niż w roku 2002 (3 782). W ubiegłym roku liczba ta drastycznie wzrosła - tylko w pierwszym półroczu 2004 r. stwierdzono 4 995 takich przypadków.

Raport wskazuje również, że tradycyjne „ciężkie” przestępstwa są zastępowane przez „prace domowe” - do wykonywania ataków online przestępcy wykorzystują młodzież i dzieci. Zorganizowana przestępczość szybko adaptuje się w nowym otoczeniu zaawansowanych technologii i zamiast fizycznego zastraszania stosuje nowoczesną, niewidzialną broń, taką jak botnet, czyli zautomatyzowana sieć od 20 do 30 000 nielegalnie połączonych komputerów, wykorzystywana do atakowania firm i wymuszania okupów.

Oto niektóre inne ustalenia zawarte w raporcie McAfee Virtual Criminology:

Cybermafia. Zmienia się oblicze przestępczości komputerowej. Samotnych maniaków komputerowych działających w domu zastępują zorganizowane gangi. W okresie ostatnich dwóch lat zmniejszyły się możliwości popełniania przestępstw przez „zwykłych” hakerów.

Informatyczni najemnicy. Zorganizowana przestępczość kupuje na czarnym rynku wiedzę informatyków, a następnie wykorzystuje ją do popełniania klasycznych przestępstw, takich jak kradzieże, wymuszanie haraczy w zamian za ochronę i oszustwa. W dwudziestym pierwszym wieku tradycyjne narzędzia przemocy i zastraszania ustępują miejsca nowoczesnej broni opartej na zaawansowanej technologii.

Lee Fisher, strateg w dziedzinie zabezpieczeń z firmy McAfee, komentuje: „Coraz większa pomysłowość przestępców komputerowych to poważne wyzwanie, które zagraża egzekwowaniu prawa. Podobnie jak hakerzy, przestępcy mafijni stale poszukują w systemach luk, które mogliby wykorzystać. Pokonywanie trudności sprawia im satysfakcję. Instytucje wymiaru sprawiedliwości powinny mieć świadomość zagrożeń i rozpocząć walkę z nimi już teraz - inaczej nastąpi lawinowy rozwój przestępczości internetowej, w porównaniu z którym ostatnie pięć miesięcy wyda nam się fazą embrionalną”.

Raport McAfee Virtual Criminology wykazuje, że dla przestępczości zorganizowanej tradycyjne bariery geograficzne przestały istnieć. Każdy użytkownik Internetu w Europie jest potencjalną ofiarą ataków, których źródło może znajdować się w dowolnym miejscu świata. Firma McAfee wyodrębniła najważniejsze zagrożenia i narzędzia wykorzystywane przez przestępczość zorganizowaną:

Botnety

Po ubiegłorocznej fali „phishingu” (oszustw polegających na podszywaniu się pod istniejące firmy w celu wyłudzania numerów kart kredytowych i danych osobowych) wszystko wskazuje na to, że gangi w jeszcze większym stopniu będą wykorzystywać botnety. W 2003 r. specjaliści McAfee wykrywali i dodawali do plików DAT z sygnaturami wirusów ok. 300 nowych zagrożeń miesięcznie. Obecnie liczba ta potroiła się i wynosi 900-1000 miesięcznie. Wpływa na to przede wszystkim rosnąca liczba botów. Przestępczość komputerowa jest także odzwierciedleniem przestępczości tradycyjnej. Szacuje się, że 70% złośliwych i szkodliwych programów zostało napisanych wyłącznie z chęci zysku. Specjaliści McAfee szacują, że dziennie pojawia się 25 nowych botów.

 

1 2

następna

Samochody dostawcze IV 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: