eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport X 2012

Przetargi - raport X 2012

2012-11-30 10:41

Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2012


Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła w relacji rocznej zaledwie o 3,3 proc. i to pomimo tego, że w tym roku było o dwa dni robocze więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wyraźnie widać zmiany w strukturze zakupów - gospodarstwa domowe zmieniły swoje preferencje w kierunku przede wszystkim dyskontów, ale także tych hiper- i supermarketów, które posiadają marki własne.

Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana w październiku 2012 r. była o 4,6 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 r. i o 7,7 proc. wyższa niż we wrześniu. W porównaniu z październikiem 2011 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 27 spośród 34 działów przemysłu. Najlepsze wyniki odnotowano w wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego (o 13,9 proc.), produkcji urządzeń elektrycznych (o 12,2 proc.) oraz wyrobów chemicznych i chemikaliów (o 11 proc.). Wskaźnik cen produkcji sprzedanej wzrósł w październiku o 1,8 proc., w odniesieniu do września br., i o 1 proc. względem analogicznego miesiąca 2011 r.

Spadek produkcji w październiku 2012 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku, odnotowały przedsiębiorstwa budowlane. Natomiast w odniesieniu do września ich sprzedaż wzrosła o 12,4 proc.

Ceny produkcji budowlano-montażowej były niższe o 0,9 proc. niż przed rokiem. W porównaniu z wrześniem 2012 r. spadek cen wyniósł 0,1 proc.

Prawdziwe tornado przetacza się przez sektor budowlany, najmocniej chyba dotknięty trwającym spowolnieniem. Utrata płynności firm budowlanych skutkuje rosnącą liczbą upadłości. Według danych firmy Euler-Hermes, w październiku odnotowano największą w tym roku liczbę upadłości firm budowlanych – 33 firmy – to najgorszy dla branży pod względem upadłości miesiąc od 2003 roku. Łącznie w dziesiątym miesiącu bieżącego roku w oficjalnych sądowych źródłach opublikowano ogłoszenia o upadłości 93 przedsiębiorstw (w październiku ubiegłego roku było ich 56). Problemy miały już nie tylko firmy wyspecjalizowane w budownictwie drogowym, ale nawet firmy budownictwa ogólnego i mieszkaniowego. W październiku po raz pierwszy pojawiły się w statystyce upadłości, i to od razu w widocznej ilości (cztery przypadki, czyli tyle ile firm budujących drogi i mosty), firmy wyspecjalizowane w budowie rurociągów przesyłowych, sieci rozdzielczych a także linii telekomunikacyjnych.

Perspektywy polskiej gospodarki niestety nie są najlepsze. Według ekspertów Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, pierwsze dwa kwartały 2013 roku przyniosą dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce. Zdaniem IBnGR polski PKB w I kwartale przyszłego roku wzrośnie o 1,6 procent, w drugim zaś o 1,4 proc. Odwrócenia negatywnej tendencji eksperci spodziewają się dopiero w trzecim kwartale przyszłego roku, kiedy to PKB ich zdaniem rósł będzie w tempie ponad 2-procentowym.

Osiągnięcie zapisanego w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok poziomu wzrostu wynoszącego 2,2 proc. będzie więc prawdopodobnie niemożliwe, tym bardziej że swoje prognozy dotyczące polskiej gospodarki obniżyła również Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która oszacowała przyszłoroczny wzrost PKB Polski na 1,6 proc. Z kolei według prognozy IBnGR, tempo wzrostu PKB w 2013 roku ukształtuje się poniżej tempa z roku bieżącego i wyniesie 2,0 proc. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w tym roku tempo wzrostu PKB wyniesie 2,4 proc., co oznacza znaczne spowolnienie w stosunku do 2011 roku. Jak zaznaczają eksperci Instytutu, druga połowa bieżącego roku jest wyraźnie słabsza od pierwszej, wzrost PKB w czwartym kwartale, podobnie jak w trzecim, spadnie ich zdaniem poniżej poziomu 2 proc.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: