eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport X 2012

Przetargi - raport X 2012

2012-11-30 10:41

Przeczytaj także: Przetargi - raport IX 2012


Zdaniem analityków IBnGR, spowolnienie rozwoju będzie widoczne we wszystkich najważniejszych sekcjach polskiej gospodarki, przy czym najbardziej odpornym na pogorszenie koniunktury będzie sektor usług rynkowych. W nadchodzącym okresie zmniejszać się będzie także dynamika spożycia. Według prognozy Instytutu, w pierwszym kwartale przyszłego roku spożycie indywidualne wzrośnie o 1,7 proc. Barierą dla szybszego wzrostu spożycia będą słabe nastroje konsumenckie oraz spadająca siła nabywcza konsumentów wynikająca ze wzrostu bezrobocia oraz wolnego wzrostu wynagrodzeń.

Według prognozy IBnGR, w 2013 roku sytuacja na rynku pracy się pogorszy, bezrobocie na koniec roku wzrośnie do poziomu 13,6 proc.

– Polska gospodarka nadal spowalnia, bardzo niepokojąca jest utrzymująca się już kolejny miesiąc z rzędu tendencja spadkowa w przychodach podatkowych. W październiku 2012 budżet na samym tylko podatku VAT, będącym najpoważniejszym źródłem dochodów budżetowych, zarobił nominalnie o 14 procent mniej niż rok wcześniej. Nie najlepiej wyglądają również dochody z podatku CIT, które także poważnie spadają w relacji rocznej. Jeśli już rozpoczął się taki spadek, więc prawie na pewno nie uda się zrealizować przyszłorocznej ustawy budżetowej, zakładającej dość poważny wzrost dochodów podatkowych – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Według ekonomistów, niezbędna będzie korekta przyszłorocznego budżetu, niestety będzie to korekta w dół. Niższe dochody państwa będą oznaczać cięcia wydatków. Czyli mniej środków zostanie przeznaczonych na budowy i remonty dróg, na koleje, ochronę zdrowia. Łatanie budżetowej dziury może okazać się bolesne. Dodatkowy niepokój budzą problemy z ustaleniem nowej unijnej perspektywy finansowej, czyli unijnego budżetu. Z doniesień medialnych już wiadomo, że Polska padła ofiarą cięć. Czyli mniej pieniędzy na inwestycje dostaniemy również z Unii, a to oznacza bardzo poważne problemy dla sektora budowlanego, dotychczas praktycznie utrzymującego się z dużych inwestycji infrastrukturalnych dotowanych przez Brukselę – podsumowuje Beata Szkodzin.

Budżetowy koniec roku

Ostatnie miesiące roku to w jednostkach sektora publicznego czas wydawania środków pozostałych w rocznym budżecie. Pod koniec roku wiadomo ile środków zostało w budżecie każdej instytucji i ile można jeszcze wydać, dodajmy że szybko wydać – bowiem budżet należy wykorzystać do końca grudnia, stąd też w ostatnim kwartale roku profil ogłaszanych zamówień bywa mocno odmienny niż w ciągu wcześniejszych miesięcy czy też w poprzednich latach.

W październiku 2012 roku sektor publiczny częściej niż rok temu ogłaszał zamówienia na urządzenia multimedialne, projektory, różny sprzęt komputerowy, urządzenia sieciowe, usługi szkoleniowe, usługi restauracyjne i dotyczące podawania posiłków, urządzenia komputerowe, komputery przenośne. Z zakresu prac budowlanych pojawiło się większe zapotrzebowanie na roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg, przygotowanie terenu pod budowę, roboty rozbiórkowe.

Znacznie mniej chętnie niż rok temu jednostki publiczne zamawiały usługi w zakresie nieruchomości, usługi udzielania kredytu, roboty w zakresie stolarki budowlanej, różny sprzęt i artykuły biurowe.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: