eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetEwolucja złośliwego oprogramowania 2012

Ewolucja złośliwego oprogramowania 2012

2012-12-26 00:10

Przeczytaj także: Złośliwe oprogramowanie. Ransomware uderza w dyski NAS


Top 10 państw o najniższym odsetku infekcji komputerowych:

fot. mat. prasowe

Top 10 państw o najniższym odsetku infekcji komputerowych:

W grupie państw niskiego ryzyka zaatakowanych zostało średnio 25,4% maszyn użytkowników. To o 4 punkty procentowe mniej niż w zeszłym roku.


W grupie państw niskiego ryzyka zaatakowanych zostało średnio 25,4% maszyn użytkowników. To o 4 punkty procentowe mniej niż w zeszłym roku.

Podsumowanie

2012 był rokiem, w którym cyberprzestępcy bardziej zainteresowali się nowymi platformami, głównie Mac OS X oraz Androidem. Ponieważ cyberprzestępcy zawsze chętne korzystają z okazji zainfekowania ogromnej liczby komputerów i urządzeń niewymagającego zbyt wielkiego wysiłku, liczba ataków na użytkowników wykorzystujących komputery Mac i z systemem Android rośnie.

Na początku 2012 roku wykryto botnet złożony z ponad 700 000 komputerów Mac. Botnet ten został stworzony przy użyciu szkodliwego oprogramowania Flashfake. Osoby atakujące mogły instalować dowolne dodatkowe szkodliwe moduły na zainfekowanej maszynie. Wiadomo, że jeden z modułów był odpowiedzialny za fałszowanie wyników wyświetlanych w wyszukiwarkach. Jednak w incydencie związanym ze szkodliwym oprogramowaniem dla komputerów Mac nie chodzi jedynie o masowe ataki. W ciągu roku wykrywaliśmy ataki ukierunkowane przeprowadzane przy użyciu backdoorów, których celem byli użytkownicy systemów Mac OS X. Wyraźnie pokazują to nasze statystyki: w 2012 roku liczba wpisów w antywirusowych bazach danych dla szkodliwego oprogramowania przeznaczonego dla Mac OS X zwiększyła się o 30% w stosunku do 2011 roku.

Epidemia trojanów atakujących komputery Mac oraz niekończący się strumień szkodliwego oprogramowania dla Androida nadały nowy wymiar kwestii ochrony nowych platform. Konieczność takiej ochrony stała się oczywista dla większości użytkowników internetu na świecie. Mity dotyczące rzekomej odporności komputerów Mac na szkodliwe oprogramowanie zostały obalone. Producenci zaczęli zwracać większą uwagę na ochronę swoich platform: nowa wersja Mac OS X zawierała wiele funkcji zwiększających bezpieczeństwo; Google z kolei zaczął skanować aplikacje dodawane do swojego sklepu z aplikacjami. Również branża antywirusowa zareagowała na te wydarzenia i zaczęła oferować rozwiązania takie jak Kaspersky One, które zapewnia ochronę szerokiemu wachlarzowi urządzeń – od komputerów PC i Mac po smartfony i tablety.

Niestety, mimo pewnych sukcesów w walce z cyberprzestępczością odsetek użytkowników, którzy padli ofiarą ataków online, nadal zwiększał się w 2012 roku i wynosił 34%. Żadne europejskie państwo nie zaklasyfikowało się do grupy niskiego ryzyka, w której odsetek użytkowników, którzy zostali zaatakowani surfując po internecie, wynosił mniej niż 20%.

O ile rok 2011 został nazwany rokiem luk w zabezpieczeniach, rok 2012 można określić jako rok luk w Javie. Według naszych statystyk, w 2012 roku połowa wszystkich ataków przeprowadzanych przy pomocy exploitów wykorzystywała luki w Javie. Co istotne, cyberprzestępcy wykorzystywali luki zarówno w masowych jak i ukierunkowanych atakach na komputery PC i Mac.

poprzednia  

1 ... 8 9

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: