eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMikro i małe firmy 2012

Mikro i małe firmy 2012

2013-02-01 10:59

Mikro i małe firmy 2012

Mikro i małe firmy 2012 © twobee - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za rok 2012 wynosi 90 pkt. wobec 92 pkt. przed rokiem – wynika z trzeciej edycji przygotowanego przez Bank Pekao SA „Raportu o Sytuacji Mikro i Małych Firm” na bazie wywiadów z 7 tysiącami przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Mikro i małe firmy 2013

Obniżka Wskaźnika jest spowodowana gorszą oceną najbliższych 12 miesięcy oraz niższą oceną ogólnej sytuacji gospodarczej i sytuacji branży. Firmy dużo lepiej oceniają te obszary, które są bezpośrednio związane z sytuacją własnego przedsiębiorstwa. Najważniejszymi barierami rozwoju są w opinii przedsiębiorców koszty pracy, wysokość podatków oraz obciążenia biurokratyczne.

Trzecia edycja „Raportu o sytuacji mikro i małych firm”

Bank Pekao już po raz 3. prezentuje wyniki Raportu poświęconego sytuacji mikro i małych firm. Raport jest dobrym barometrem nastrojów firm, gdyż przygotowano go w oparciu o opinie ich właścicieli, odnoszące się do istotnych obszarów funkcjonowania biznesu.

fot. mat. prasowe

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm za rok 2012 wynosi 90 pkt. wobec 92 pkt. przed rokiem.


"Dzięki temu, że prowadzimy nasze badania od 2010 roku, w najnowszej edycji Raportu możemy pokazać, jak zmieniały się opinie przedsiębiorców w przeciągu ostatnich 3 lat. To unikalna wiedza na temat ważnego dla gospodarki sektora, który daje zatrudnienie 4,5 milionom osób" – mówi Grzegorz Piwowar, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao SA.

fot. twobee - Fotolia.com

Mikro i małe firmy 2012

Firmy dużo lepiej oceniają te obszary, które są bezpośrednio związane z sytuacją własnego przedsiębiorstwa. Najważniejszymi barierami rozwoju są w opinii przedsiębiorców koszty pracy, wysokość podatków oraz obciążenia biurokratyczne.


Ogólny Wskaźnik Koniunktury obniżył się o 2 punkty w stosunku do roku 2011 – relatywnie najlepsza sytuacja w produkcji i usługach

Syntetyczną miarą nastrojów mikro i małych firm jest Ogólny Wskaźnik Koniunktury. Jest on wyliczany w oparciu o odpowiedzi respondentów na pytania o ocenę ostatnich i przyszłych 12 miesięcy w ośmiu obszarach (ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży i firmy, przychody i wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania).

fot. mat. prasowe

Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm (2)

Ocena poprzednich 12 miesięcy była bliska ocenie za rok 2011


Wskaźnik obniżył się z 92 pkt. w roku 2011 do 90 pkt. Wpływ na to miały dwa główne czynniki. Firmy gorzej w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem oceniły perspektywy na kolejne 12 miesięcy (spadek o ponad 3 punkty). Właściciele przedsiębiorstw nisko ocenili ogólną sytuację gospodarczą (spadek o prawie 8 punktów w stosunku do roku 2011) oraz sytuację branży (spadek o 4,5 punktu).

"W tegorocznym badaniu daje się zauważyć duży rozdźwięk pomiędzy niezłą oceną sytuacji samych firm, a gorszą oceną sytuacji gospodarczej w kraju czy branży, w której działają. Ocena sytuacji firmy jest o 12 pkt. wyższa niż ocena ogólnej sytuacji gospodarczej. Na podkreślenie zasługuje również stabilna ocena zatrudnienia – przedsiębiorczość mikro i małych firm i tworzone przez nich miejsca pracy łagodzą rozmiary bezrobocia" - wyjaśnia Grzegorz Piwowar.

Najwyższe wartości Ogólnego Wskaźnika Koniunktury odnotowano w produkcji i usługach (91 pkt). Na przeciwległym biegunie znalazł się handel ze Wskaźnikiem na poziomie 88 punktów. W sektorze mikro i małych firm widać znaczne pogorszenie sytuacji w branży budowlanej (Wskaźnik obniżył się z 93 do 89 punktów). Najbardziej stabilna sytuacja występuje w produkcji, gdzie wartość Wskaźnika utrzymuje się na podobnym poziomie od 3 lat.

fot. mat. prasowe

Dlaczego firmy nie korzystają z finansowania zewnętrznego działalności bieżącej?

Firmy nie korzystają z finansowania zewnętrznego działalności bieżącej z obawy przed zadłużeniem.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: