Trójpak energetyczny wymaga dopracowania
2013-02-28 13:47
Energia odnawialna © ryanking999 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Czy magazyny energii są antidotum na ceny prądu?
Wyniki sondażu pokazują wyraźnie, że zapisy zaproponowane w tzw. „trójpaku energetycznym”, w skład którego wchodzą prawo energetyczne, prawo gazowe oraz ustawa o odnawialnych źródłach energii, nie spełniają oczekiwań środowiska. Aż 70 proc. ankietowanych wskazuje potrzebę dalszej pracy nad dokumentem, dla 13 proc. jest on w ogóle nie do przyjęcia. „Branża czeka na te ustawy, tym bardziej, że - jak wyraźnie pokazał nasz sondaż - regulacje prawne są jej największą bolączką i przeszkodą w procesie inwestycyjnym. Dla jednej piątej respondentów utrudnieniem w procesach inwestycyjnych są również procedury związane z zamówieniami publicznymi. Zdaniem 52 proc. badanych zmiany regulacyjne będą także kluczowym czynnikiem rozwoju towarowego rynku energii” – tłumaczy Agnieszka Walter, Dyrektor Grupy Energetycznej w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.Firmy, które w tym roku podzieliły się z Deloitte i kancelarią DZP swoją opinią przed kongresem PowerPol, wyraziły nadzieję, że Skarb Państwa będzie kontynuował projekty prywatyzacyjne w energetyce, zachowując jednocześnie kontrolę nad oddawanymi w prywatne ręce podmiotami. Takie stanowisko wyraża ponad połowa ankietowanych. Tylko co piąty badany uważa, że przedsiębiorstw energetycznych w ogóle nie należy prywatyzować. Według 44 proc. respondentów planowane inwestycje w nowe moce wytwórcze powinny być oparte o zdywersyfikowane źródła energii. Co piąty uważa, że ich podstawą powinny być źródła odnawialne, a 16 proc. stawia na energię atomową.
fot. ryanking999 - Fotolia.com
Energia odnawialna
Co ciekawe przedstawiciele branży, którzy wzięli udział w sondażu nie dostrzegają większych zagrożeń dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. W ich opinii Polska cechuje się stabilnym dostępem do paliw i pod tym względem nie ma żadnych przesłanek do niepokoju. Dość zgodnie uczestnicy sondażu krytykują Unię Europejską i jej politykę klimatyczną, która ich zdaniem obniży konkurencyjność polskiej gospodarki poprzez wzrost cen energii – aż 63 proc. uczestników sondażu wyraziło taką opinię.
Przydatne linki: - Prawo energetyczne
„Niemal połowa polskich sieci dystrybucyjnych jest starsza niż 30 lat. Stopień dekapitalizacji majątku sieciowego sięga 75 proc.. Efektem są niskie wskaźniki niezawodności dostaw energii elektrycznej. Warunkiem podniesienia jakości usług oraz sprostania wyzwaniom związanym z przyłączaniem do sieci nowych źródeł odnawialnych będzie poniesienie w nadchodzących latach istotnych nakładów na odtworzenie i modernizację sieci dystrybucyjnych oraz optymalizacja procesów utrzymania majątku sieciowego” - wyjaśnia Marek Chlebus, Dyrektor w Dziale Konsultingu, Deloitte.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)