eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport I 2013

Przetargi - raport I 2013

2013-03-01 13:42

Przeczytaj także: Przetargi - raport 2012


Według danych GUS, w styczniu zatrudnienie w gospodarce spadło o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, płace zaś wzrosły o 0,4 proc. Dane te potwierdzają poważne osłabienie w polskiej gospodarce. Łączny fundusz płac w ujęciu nominalnym był w styczniu 2013 r. mniejszy o 0,42 proc., ale w ujęciu realnym już nieco ponad 2 proc. (łączny efekt spadku wynagrodzenia i inflacji). Nie pozostanie to bez wpływu na spożycie indywidualne, które zapewne spadnie w ujęciu rocznym, co niestety będzie miało silny wpływ na wzrost PKB.

Niestety bezpośrednie otoczenie gospodarcze Polskie również nie wygląda najlepiej. Koniec ubiegłego roku był bardzo trudny dla największych gospodarek strefy euro, a jednocześnie naszych głównych partnerów handlowych. Niemiecka gospodarka zwolniła o 0,6 proc. kwartał do kwartału, natomiast francuska zmniejszyła się w tym okresie o 0,3 proc. Niemcy i Francja są odpowiednio pierwszym i czwartym rynkiem zbytu polskiego eksportu, a łącznie sprzedajemy tam ponad 31 proc. towarów i usług.

Z kolei według danych NBP, w styczniu wartość depozytów przedsiębiorstw w bankach zmniejszyła się o 6,1 proc., kredytów zaś wzrosła o 0,2 proc. Po raz pierwszy od 16 lat wartość depozytów przedsiębiorstw w styczniu była mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem (o prawie 11,5 mld zł). Jednocześnie zobowiązania przedsiębiorstw wobec sektora bankowego wzrosły jedynie 1 mld zł. Oznacza to, że firmy finansują bieżącą działalność w oparciu o środki własne.

Nieznacznie tylko wzrosła wartość zaciągniętych przez przedsiębiorstwa kredytów, co świadczy o utrudnionym dostępie do nich, ale także o ograniczaniu przez przedsiębiorstwa ryzyka związanego z zaciąganiem kredytów na bieżącą działalność.

– Dane płynące z gospodarki są niejednoznaczne. Z jednej strony znaczny wzrost bezrobocia, bardzo niska inflacja, nadal mała konsumpcja wskazująca na trwającą tendencję do oszczędzania, z drugiej strony lepsza od oczekiwań produkcja przemysłowa, wzrost sprzedaży detalicznej, która w styczniu poszła o 3,1 procent w górę, pomimo oczekiwań analityków na dynamikę zbliżoną do zera. Według niektórych ekonomistów polska gospodarka może sprawić bardzo miłą niespodziankę, wykazując się względnie dużą elastycznością i odpornością na zakłócenia zewnętrzne. W efekcie może nas ominąć spadek PKB, a spowolnienie okazać się płytsze i krótsze niż oczekiwano jeszcze dwa miesiące temu – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Na tym tle, perspektywy dochodów budżetowych, a co za tym idzie sytuacja budżetu państwa, nie wyglądają najgorzej. Uda się zapewne uniknąć załamania państwowych dochodów i konieczności radykalnego ograniczania wydatków. Jednak inwestycyjne eldorado mamy już zdecydowanie za sobą i raczej nie będziemy już mogli liczyć na bardzo duże wydatki infrastrukturalne. Czas wielkich przetargów na prace budowlane powoli odchodzi do historii – dodaje Beata Szkodzin.

fot. Diyanski - Fotolia.com

Budowa

Styczniowymi rekordzistami jeśli brać pod uwagę liczby bezwzględne, okazały się zamówienia na roboty budowlane, roboty instalacyjne elektryczne, roboty w zakresie naprawy dróg, roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne.


Budowlane „odbicie”

W styczniu 2013 w relacji rocznej (względem stycznia 2012) najmocniej wzrosła liczba przetargów na usługi pocztowe (o 195 procent), roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (przyrost rdr o 45,57 proc.), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (+44 procent), przygotowanie terenu pod budowę (+41,23 procent), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych oraz roboty ziemne (+40,91 proc.), roboty instalacyjne elektryczne, roboty remontowe i renowacyjne, usługi szkolenia zawodowego, roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków oraz na dostawy urządzeń komputerowych.

Najpoważniej spadło w relacji rocznej zapotrzebowanie na usługi ubezpieczeniowe, usługi szkolnictwa podstawowego, instalowanie znaków drogowych, usługi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, pomoce dydaktyczne, roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania, usługi w zakresie transportu drogowego.

Styczniowymi rekordzistami jeśli brać pod uwagę liczby bezwzględne, okazały się zamówienia na roboty budowlane, roboty instalacyjne elektryczne, roboty w zakresie naprawy dróg, roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, roboty remontowe i renowacyjne, roboty drogowe a także dostawy paliw: oleju napędowego, benzyny bezołowiowej, oleju opałowego.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2

Wiosenny wyjazd na narty

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: