eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPerspektywy zatrudnienia II kw. 2013

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2013

2013-03-12 11:28

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2013

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2013 © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z opublikowanego 12.03.br przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce pozostają ostrożni co do deklaracji zatrudnienia w II kwartale 2013 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła -2%, sprawiając, że już trzeci kwartał z rzędu otrzymywane dla Polski wyniki znajdują się na najniższym poziomie od II kwartału 2008 r., kiedy rozpoczęto prowadzenie badania w naszym kraju.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 11% firm, redukcję etatów planuje również 11%, a 75% brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wyniosła 0%.

"Polscy pracodawcy są ostrożni, jeśli chodzi o plany zatrudnienia w II kwartale 2013 roku. Negatywne nastroje przedsiębiorców w innych krajach, a także obawy o dalsze rozprzestrzenianie się kryzysu finansowego w strefie euro, sprawiają, że przed osobami poszukującymi pracy rysuje się niezbyt optymistyczny scenariusz", mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. "Jednocześnie rośnie zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia, rozwiązania te ułatwiają dostosowanie się do panującej obecnie na rynku pracy niepewnej sytuacji. Spodziewamy się również, że utrzyma się panujące wysokie zapotrzebowanie na specjalistów. Pracodawcy nadal bowiem poszukują pracowników, którzy zapewnią rozwój ich przedsiębiorstwom. Być może sytuacja zacznie zmieniać się na lepsze po II kwartale. Jednak, na podstawie obserwacji rynku możemy ocenić, że poprawa nie nastąpi wcześniej, niż przed nastaniem IV kwartału", - dodaje Iwona Janas.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia

Z raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wynika, że pracodawcy w Polsce pozostają ostrożni co do deklaracji zatrudnienia w II kwartale 2013 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła -2%.


W II kwartale 2013 r. w pięciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest ujemna. Największy pesymizm widoczny jest w sektorach Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (-18%) oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-14%). Umiarkowanie pesymistyczne wyniki odnotowano również dla sektorów

Restauracje/ Hotele (-5%), a także Budownictwo i Produkcja przemysłowa (-4% dla każdego).

Z kolei największy optymizm widoczny jest w branżach Instytucje sektora publicznego oraz Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+8% dla każdego). Ostrożnie optymistyczną prognozę odnotowano dla sektora Handel detaliczny i hurtowy (+2%). Prognoza netto zatrudnienia dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi wyniosła +1%.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia wg sektorów

Najsilniejsze prognozy netto zatrudnienia odnotowano w branżach Instytucje sektora publicznego, a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja.


"Prognoza zatrudnienia dla sektorów Budownictwo oraz Produkcja przemysłowa pozostaje ujemna już trzeci kwartał z rzędu. To branże, które są zazwyczaj papierkiem lakmusowym dla całego rynku. Najbliższe miesiące pokażą w jakim stopniu obserwowane w nich spadki będą miały przełożenie na przyszłą sytuację również w innych sektorach," komentuje Iwona Janas.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2013

Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 11% firm, redukcję etatów planuje również 11%, a 75% brak zmian personalnych.


W ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest większy w pięciu z 10 badanych branżach.

Największy wzrost, o 5 punktów procentowych, odnotowano dla sektora Instytucje sektora publicznego, a także, o 4 punkty procentowe, dla sektora Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Spadek prognozy nastąpił w czterech sektorach; największy, o 9 punktów procentowych, odnotowała Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, a także Restauracje i Hotele, natomiast w branży Kopalnie/ Przemysł wydobywczy prognoza spadła o 8 punktów.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: