Jak Polacy spędzili wakacje 2012?
2013-03-31 00:23
Przeczytaj także: Jakie plany na wakacje 2012?
Średnia wartość rezerwacji
Zagraniczne wycieczki nie tanieją, tak jak miało to miejsce np. w 2010 roku, ale skala wzrostu to 3,14 proc. a więc odpowiadająca ubiegłorocznej inflacji. Wzrost cen może być tłumaczony również faktem, że popyt przesunął się w kierunku największych touroperatorów a za pewność trzeba było zapłacić trochę wyższą cenę.
fot. mat. prasowe
Średnia wartość rezerwacji
Sposób płatności – karta czy przelew
Trzeci rok z rzędu chętniej płaciliśmy kartą niż gotówką, ale wciąż najchętniej – przelewem. Karta to szybka i wygodna forma płatności a w ostatnim roku ich właściciele na szeroką skalę poznali, że idą za tym nie tylko bonusy typu cashback- nawet do 5% upustu (przy średniej rezerwacji przekraczających 5 tys. zł to oszczędność rzędu 250 zł) ale także funkcja chargé back, czyli zwrot pieniędzy za niezrealizowaną usługę.
fot. mat. prasowe
Sposób płatności
Płeć – wciąż płacą panowie
To panowie wciąż sięgają po portfel płacąc za wakacyjny wypoczynek, ale kobiety, które finalizują te decyzje wyraźnie ich gonią. W tym względzie Polacy są już bardzo blisko parytetu. To widoczna od lat tendencja, zakłócona jedynie w 2011 roku, kiedy to odsetek płacących kobiet spadł o 4,5 pkt proc. w stosunku do 2010 roku.
fot. mat. prasowe
Kraje
Egipt to od lat absolutny lider turystycznych destynacji Polaków. Pierwszej pozycji nie stracił nawet w rewolucyjnym dla tego regionu 2011 roku. Warto zwrócić uwagę na systematyczny spadek Tunezji – to kraj podobny do Egiptu pod wieloma względami – starożytne zabytki, podobny klimat, kultura itp.. O ile jednak po arabskiej wiośnie Egipt odbudował swą pozycję wśród polskich turystów, to Tunezja wciąż pozostaje w głębokim kryzysie.
Z kolei Hiszpania wykorzystała szansę, jaką stworzyła arabska wiosna, która przeniosła popyt do tego kraju. Od lat do Hiszpanii wybierał się mniej więcej co 10 klient Travelplanet.pl. W 2011 pojechało tam 15 na 100 polskich turystów a w ubiegłym – ponad 13 na 100.
Po świetnym wyniku Grecji w 2011 roku pozostały już tylko wspomnienia. Od 2006 roku ten kraj odnotował swój najgorszy wynik. Przeciągający się kryzys, strajki komunikacji itp. zdarzenia zniechęciły wielu turystów do wybrania się do kolebki europejskiej cywilizacji. Na drugie miejsce w rankingu po raz pierwszy wskoczyła Turcja, od lat będąc tuż za Grecją. Warto również zauważyć wyraźny powrót turystów do Chorwacji, z najlepszym wynikiem w historii Raportów Podróżnika. Wpływ na ten wynik ma uruchomienie lotów czarterowych z wielu polskich miast do Splitu czy Dubrownika. Dojazd do Południowej Dalmacji zwłaszcza na ostatnim odcinku podróży jest niezwykle malowniczy, ale bardzo męczący. Otwarcie autostrady od granicy ze Słowenią aż do Dubrownika w 2010 roku statystyk nie poprawiało, połączenia lotnicze spowodowały wzrost z ok 1 proc. do ponad 1,5 proc.
fot. mat. prasowe
Rodzaj zakwaterowania
Przy generalnie niezmiennych preferencjach dotyczących kierunków podróży wyraźnie widać, że Polacy chętnie powracają do poznanych już krajów, ale chcą wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach. Przy systematycznym spadku udziału noclegów w hotelach 3* (w ubiegłym roku miał on wręcz skokowy charakter), oraz hoteli 2* i utrzymującym się na niezmiennym poziomie udziale noclegów 4* uwagę zwraca gwałtowny wzrost noclegów w hotelach luksusowych.
fot. mat. prasowe
Rodzaj zakwaterowania
Ze szczegółowych statystyk, publikowanych w innym raporcie Travelplanet.pl „Lato 2012”, widać że turystów do kupowania luksusowych wczasów dodatkowo zachęcał relatywnie niższy wzrost cen niż w wypadku wycieczek z zakwaterowaniem w hotelach 3* i 4* W roku 2012 udział noclegów w hotelach 2* i niższej klasy po raz pierwszy spadł poniżej 5%. Warto przy tym zauważyć, że 2006 roku było to 8,85%. Wówczas w hotelach 4* i lepszych nocowało niecałe 50 proc. polskich turystów. W ubiegłym roku takie zakwaterowanie wybrało aż 68,84 proc. klientów Travelplanet.pl.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)