eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPopyt na płatności mobilne

Popyt na płatności mobilne

2005-06-13 11:03

Na zlecenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) firma IQS Quant Group przeprowadziła badanie rynkowe wśród posiadaczy kont bankowych, którym celem było m.in. poznanie zainteresowania płatnościami mobilnymi w Polsce.

Przeczytaj także: 2020 rokiem zakupów internetowych i płatności elektronicznych

Uzyskane wyniki wykazały, że korzystaniem z usługi zainteresowanych jest 33% wszystkich posiadaczy kont bankowych. Są to głównie ludzie młodzi – do 30 roku życia (67%), z wykształceniem średnim lub wyższym, aktywni zawodowo oraz ceniący swój czas (31%). Zdecydowanie większe zainteresowanie występuje wśród mieszkańców dużych miast niż mieszkańców małych miasteczek i wsi. Największą zaletą płatności mobilnych dla potencjalnych odbiorców jest możliwość płacenia rachunków za pomocą telefonu komórkowego, szybkość i bezpieczeństwo.

W grupie ludzi określanych jako „aktywni” (mieszkańcy większych miast, wiek 20-39 lat, wykształcenie średnie lub wyższe, korzystający z Internetu, otwarci na nowości, aktywnie korzystający z kart płatniczych, poszukujący rozwiązań pozwalających na oszczędność czasu), osób zainteresowanych korzystaniem z płatności mobilnych jest zdecydowanie więcej. Chęć taką wyraziło 56% ankietowanych.

Co trzecia osoba niezdecydowana (12%), co do chęci korzystania z usługi uzależnia swoją ostateczną decyzję od wysokości opłat, a 26% od tego, czy rozwiązanie „sprawdzi się w praktyce”.

Najczęściej wymienianą przyczyną niechęci korzystania z usług mobilnych płatności jest brak telefonu komórkowego (30%). Na kolejnych miejscach znalazły się takie odpowiedzi jak: „bo nie” (27%), niebezpieczeństwo (13%), preferencja gotówki (12%). Jedynie 9% nie zainteresowanych ankietowanych uznało, że główną przyczyną ich stanowiska jest obawa przed zbyt skomplikowaną procedurą.

Jedną z możliwości „portfeli komórkowych” daje SIM Easy Pay. Bazuje on na możliwości dysponowania przez klientów środkami pieniężnymi za pomocą telefonu komórkowego. Jest to standardowa karta SIM z oprogramowaniem operatora GSM, która ma dopisaną aplikację bankową. Może być wykorzystana praktycznie w każdym dostępnym na rynku telefonie komórkowym. System SIM Easy Pay pozwala także na autoryzowanie transakcji przeprowadzanych w Internecie. Jedyną informacją, którą podaje kupujący jest jego numer telefonu, zaś cały proces autoryzacji przebiega w bezpiecznym środowisku SIM Easy Pay. Aplikacja umożliwia również bezpieczne zarządzanie swoim kontem bankowym, w tym obsługę płatności komunalnych, uzupełnianie kont wirtualnych oraz dokonywanie płatności za pomocą telefonu komórkowego w punktach sprzedaży. Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji i wyeliminować dokonywanie płatności przez osoby nieuprawnione, każda transakcja wymaga wprowadzenia PIN kodu (różnego i niezależnego od PIN-u operatora telefonii komórkowej).

oprac. : Stefan Czerniecki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: