Nieruchomości biurowe i handlowe w Warszawie I kw. 2013
2013-05-10 11:15
Ambassador © fot. mat. prasowe
Według ostatniego raportu CBRE, największej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości, w 2013 roku na rynku warszawskim przybędzie ponad 300.000 m.kw. nowej powierzchni biurowej. W przeszłości tylko w latach 1998 i 2000 oddano w Warszawie do użytku więcej biur.
Przeczytaj także: Nieruchomości biurowe i handlowe w Warszawie IV kw. 2012
W pierwszym kwartale 2013 roku ilość powierzchni biurowej na rynku warszawskim wzrosła o 76.200 m.kw. i osiągnęła łącznie ponad 3,9 mln m.kw. Najnowsze ukończone projekty to Konstruktorska Business Centre (48.000 m.kw.) i Ambassador (15.600 m.kw) – obydwa zlokalizowane na Mokotowie. Obecnie w Warszawie buduje się około 590.000 m.kw. biur, co czyni ze stolicy jeden z najbardziej dynamicznych biurowych placów budowy w Europie.Widoczna jest również duża aktywność najemców, którzy według danych CBRE podpisali w pierwszym kwartale 2013 roku umowy najmu na łączną powierzchnię 155.000 m.kw., z czego 37% stanowiły przedłużenia umów, a 19% umowy przednajmu.
“Za popytem na rynku warszawskim stoi przede wszystkim dążenie do redukcji kosztów. Wiele firm konsoliduje swoje biura poszukując nowych siedzib oferujących bardziej elastyczne rozwiązania w zakresie wykorzystania powierzchni, a przy tym starając się uzyskać niższy czynsz. Najemcy patrzą teraz bardziej życzliwie na lokalizacje na obrzeżach centrum, których atutem jest zróżnicowana oferta i przystępne stawki czynszu. Nadal jednak najwięcej najemców wybiera lokalizacje poza centrum” - powiedział Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.
Eksperci CBRE prognozują, że na koniec 2013 roku odsetek niewynajętych powierzchni biurowych znacznie przekroczy 10% (na koniec pierwszego kwartału 2013 roku wynosił 9,9%). Będzie to miało istotny wpływ na efektywne stawki czynszu, które w najbardziej konkurencyjnych lokalizacjach mogą być nawet o 30% niższe niż stawki ofertowe. Obecnie średnie stawki czynszów biurowych w Warszawie wynoszą ok. 14 euro/m.kw./miesiąc poza centrum miasta i ok. 20 euro/m.kw./miesiąc w biurowcach w centrum.
fot. mat. prasowe
Ambassador
Nowe powierzchnie handlowe w Warszawie
Warszawa posiada łącznie 1,37 mln m.kw. nowoczesnej powierzchni handlowej i jest pod tym względem jednym z najmniej nasyconych rynków wśród polskich aglomeracji. Najemców nie ma jedynie 2,6% istniejącej powierzchni, głównie w mniej atrakcyjnych obiektach. Trzy nowe projekty, które w tym roku powiększą zasoby powierzchni handlowej w Warszawie, to Factory Annopol, Galeria Miejska Plac Unii oraz Galeria Podkowa w Podkowie Leśnej. W realizacji są także dwie rozbudowy – druga faza Auchan Łomianki i kolejny etap rozbudowy Galerii Mokotów.
Jest także kilka obiektów na etapie planowania. Największe z nich to centra handlowe w dzielnicach Wilanów i Białołęka, które zamierza wybudować GTC, a także Galeria Nowa w Piasecznie oraz Galeria Kabaty. Oprócz tego aktywni są również mniejsi deweloperzy, którzy inwestują w niewielkie centra i galerie handlowe o znaczeniu osiedlowym.
W Warszawie wyraźnie rozwijają się ulice handlowe. Główna strefa, w której najchętniej lokują się sklepy, to już nie tylko Trakt Królewski i Marszałkowska, ale także równoległy korytarz Brackiej i Mokotowskiej do Placu Zbawiciela, a po otwarciu Galerii Miejskiej aż do Placu Unii.
“Nie spodziewamy się zmniejszenia popytu na powierzchnie handlowe, bo w zeszłym roku weszło na rynek ponad 30 nowych sklepów, a w samym tylko pierwszym kwartale 2013 roku wejście do Polski zapowiedziało kolejnych 10 marek. W Warszawie zostały już otwarte sklepy Hollister, Boomerang i Charley’s” – mówi Agata Czarnecka, starszy konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.
Według danych CBRE, średnie stawki czynszu za powierzchnie handlowe utrzymują się w Warszawie na stabilnym poziomie i wynoszą 30 - 45 euro/m.kw./miesiąc, natomiast czynsz za najlepsze lokale w wiodących centrach handlowych osiąga 75 - 90 euro/m.kw./miesiąc.
Przeczytaj także:
Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, rynek powierzchni biurowych, powierzchnie biurowe, Warszawa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)