Świat: wydarzenia tygodnia 20/2013
2013-05-19 11:51
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 19/2013
- Chiny mają drugą co do wielkości gospodarkę na świecie, a rząd w Pekinie szacuje, że mimo kryzysu w najbliższych latach chińskie przedsiębiorstwa zainwestują za granicą ok. 500 mld USD.
- Bill Gates znów najbogatszy na świecie. Bloomberg wycenił fortunę twórcy i współwłaściciela Microsoftu na 72,7 mld USD i po sześciu latach, wrócił na pierwsze miejsce listy najbogatszych. Bill Gates wyprzedza ubiegłorocznego lidera - meksykańskiego inwestora, Carlosa Slima, a na trzecim miejscu w zestawieniu jest amerykański biznesmen-filantrop Warren Buffett. Kolejne miejsca zajmują właściciel sklepów odzieżowych Zara oraz założyciel firmy IKEA, Szwed Ingvar Kamprad.
- Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w I kw. 2013 r. o 3,5 proc. r/r (w IV kw. 2012 wzrost ten wyniósł 1,0 proc.), a licząc kw/kw wzrósł w I kw. o 0,9 proc.(w IV kw. wzrósł o 0,3 proc.).
- Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu 2013 r. spadła o 0,5 proc. m/m (w marcu wskaźnik wzrósł o 0,3 proc. m/m). Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w kwietniu 77,8 proc., wobec 78,3 proc. w poprzednim miesiącu.
- Analitycy Standard & Poor's zwracają uwagę na to, że do 2017 roku ok. 18 bln USD będzie przeznaczonych na refinansowanie zadłużenia w gospodarkach krajów rozwiniętych (stanowi to ok. 53 proc. wszystkich kredytów. Natomiast w rejonie Azji i Pacyfiku kwota ta sięga 16 bln USD, przy czym połowa tej kwoty przypada na zobowiązania chińskie.
- Analitycy Standard & Poor's wyrażają pogląd, że za dwa lata długi chińskich firm będą wyższe niż podmiotów gospodarczych USA. Oznacza to, że sektor chińskich firm będzie najbardziej zadłużonym w świecie. Szacują oni, że w 2017 roku światowe zapotrzebowanie na kredyty sięgnie 53 bln USD, z czego 18 bln USD to będą potrzeby przedsiębiorstw chińskich.
- Produkcja przemysłu w Chinach w kwietniu 2013 r. wzrosła o 9,3 proc. r/r (po wzroście w marcu o 8,9 proc.). Od początku tego roku produkcja przemysłowa wzrosła licząc r/r o 9,4 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła zaś w kwietniu o 12,8 proc. r/r (po wzroście w marcu o 12,6 proc.). Licząc od początku roku sprzedaż wzrosła r/r o 12,5 proc., po wzroście w marcu o 12,4 proc.
- Bill Gates dołączył do tych, którzy uważają, że bogaci powinni płacić większe podatki, ponieważ Stany Zjednoczone wciąż zmagają się z opanowaniem deficytu budżetowego. Jego zdaniem "dla uzyskania równowagi budżetowej niezbędne są wyższe dochody, których ustawodawcy będą musieli poszukać u bogatych i domagać się od nich proporcjonalnie więcej niż od pozostałych obywateli". Swój pogląd przedstawił podczas wywiadu udzielonego Bloomberg Television i przed wystąpieniem podczas szczytu fiskalnego Peterson Foundation w Waszyngtonie.
- Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) " szok podażowy związany ze skokowym wzrostem produkcji ropy naftowej w Ameryce Północnej będzie w ciągu najbliższych pięciu lat tak znaczący dla światowych rynków jak w ciągu ostatnich 15 lat wzrost chińskiego popytu". MAE twierdzi, że nowa sytuacja wpłynie nie tylko na rewizję globalnych strategii inwestycyjnych, ale także zmieni sposób transportu, przechowywania i przetwórstwa ropy naftowej. Agencja przewiduje, że w latach 2012-2018 światowa zdolność produkcyjna ropy naftowej wzrośnie o 8,4 miliona baryłek dziennie, czyli znacznie szybciej niż popyt, który według prognoz ma wzrosnąć o 6,9 miliona baryłek dziennie.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
NIEBEZPIECZEŃSTWA ZAGRAŻAJĄCE CHIŃSKIEJ GOSPODARCE
Dynamiczny rozwój chińskiej gospodarki generuje też zagrożenia. Analitycy Standard & Poor's wyrażają pogląd, że za dwa lata długi chińskich firm będą wyższe niż podmiotów gospodarczych USA. Oznacza to, że sektor chińskich firm będzie najbardziej zadłużonym w świecie. Szacują oni, że w 2017 roku światowe zapotrzebowanie na kredyty sięgnie 53 bln USD, z czego 18 bln USD to będą potrzeby przedsiębiorstw chińskich.
Te potrzeby chińskich firm będą wynikały z realizacji rządowego planu, według którego wzrost gospodarczy na poziomie 7,7 proc. będzie wymagał tak dużego kapitału. Analitycy Standard & Poor's prognozują, że pod koniec 2017 roku na zapotrzebowanie kredytowe w wysokości 53 bln USD prawie 34,7 bln USD będzie przeznaczone na refinansowanie dotychczasowego zadłużenia, a jedynie około 18,7 bln USD trafi do kredytobiorców w formie kredytów...
Analitycy Standard & Poor's zwracają uwagę na to, że ok. 18 bln USD będzie przeznaczonych na refinansowanie zadłużenia w gospodarkach krajów rozwiniętych (stanowi to ok. 53 proc. wszystkich kredytów. Natomiast w rejonie Azji i Pacyfiku kwota ta sięga 16 bln USD, przy czym połowa tej kwoty przypada na zobowiązania chińskie.
Według tego samego raportu Standard & Poor's do 2017 roku utrzymanie założonego, wysokiego tempa rozwoju gospodarczego w sektorze niefinansowym będzie wymagał inwestycji rzędu 16–18 bln USD, w rezultacie zadłużenie chińskich firm przekroczy 134 proc. chińskiego PKB. To konsekwencja dużych inwestycji w przemyśle, na rynku nieruchomości i w infrastrukturze oraz długi czas zwrotu inwestycji, a także niskiego poziomu konsumpcji.
Analitycy Standard & Poor's uważają, że charakter chińskiej gospodarki i jej struktura grozi niekontrolowanym spadkiem inwestycji, ponieważ rynek konsumpcyjny nie będzie w stanie zrekompensować braku odpowiednich środków finansowych .
Problemem chińskiego rynku finansowego są złe kredyty szacowane przez Chińską Komisję Kontroli Bankowej (CKKB) na ok. 85,7 mld USD i to, że rosną one już szósty kwartał z rzędu.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)