Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013
2013-05-31 08:20
Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013 © alphaspirit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prognozy dla polskiej gospodarki XI 2013
PKBW czwartym kwartale 2012 r. dynamika wzrostu PKB w Polsce wyniosła, zgodnie ze zaktualizowanymi na kwiecień 2013 r. danymi GUS, zaledwie 0,7% w ujęciu rocznym. Gdyby nie uwzględnić polepszającej się sytuacji w handlu zagranicznym (mocno rosnący eksport, mocno spadający import), a zarazem jego zwiększonego wkładu do PKB, w Polsce miałby miejsce ujemny wzrost PKB w ujęciu rocznym. Dlatego prognozujemy, ze ostateczne dno wyniosło wg naszych szacunków 0,6%. Wstępny odczyt PKB za I kw. br. wyniósł 0,4%, jednak nie rewidujemy naszej prognozy, ponieważ szacunek GUS ma charakter ”eksperymentalny” i prawdopodobieństwo rewizji jest wysokie.
fot. mat. prasowe
Produkt Krajowy Brutto
W dalszym okresie przewidujemy stopniowe odbicie i osiągnięcie w II kwartale 2014 r. stopy wzrostu w wysokości 2,6%. Duże znaczenie będzie tu także miała niska baza wzrostu za III i IV kwartał 2012. Według najnowszych danych Eurostatu i Komisji Europejskiej, PKB całej Unii Europejskiej spadł w IV kwartale 2012 r. o 0,3%, natomiast strefy euro o 0,6%.
Powyższe dane świadczą o utrzymującej się recesji w krajach Unii Europejskiej, związanej miedzy innymi z problemami fiskalnymi krajów południowoeuropejskich, ich wciąż napięta sytuacja budżetowa i problemami z obsługa długu publicznego przy zaburzeniach na rynkach finansowych (Hiszpania, Włochy, Grecja, Portugalia, Cypr).Wedle prognoz Eurostatu i MFW, powyższe trendy będą kontynuowane, duża cześć gospodarek krajów Unii Europejskiej będzie borykała się z problemem recesji w 2013 r., aczkolwiek w II połowie 2013 r. będzie możliwe zaobserwowanie pierwszych symptomów ożywienia gospodarczego, co w rezultacie doprowadzi do prognozowanego wzrostu dynamiki PKB w krajach Unii Europejskiej w 2014 r.
W kontekście sytuacji krajowej, następujące czynniki będą wpływać na niską dynamikę wzrostu PKB w I połowie 2013 r.: restrykcyjna polityka fiskalna związana m.in. z balansowaniem na skraju progu ostrożnościowego relacji długu publicznego do PKB, wynoszącego 55%, wysoka stopa bezrobocia (malejące dochody realne, a zatem ograniczenie wydatków konsumpcyjnych ogółu ludności), a także dalszy, znaczący spadek inwestycji. Z drugiej strony czynnikami służącymi zwiększeniu dynamiki wzrostu PKB od II półrocza 2013 r. będą: niska inflacja, kształtująca się poniżej celu inflacyjnego, korzystnie niskie stopy procentowe (tani dostęp do kredytów), ustabilizowanie się sytuacji na rynku pracy, zauważalna poprawa sytuacji w globalnej gospodarce, a także wzrost dynamiki inwestycji.
fot. alphaspirit - Fotolia.com
Prognozy dla polskiej gospodarki V 2013
POPYT KRAJOWY
Spożycie ogółem
Na niskie dynamiki wzrostu spożycia w I i II kwartale 2013 r. wpływać będzie przede wszystkim zła sytuacja na rynku pracy, połączona z dość niskim wzrostem realnych wynagrodzeń. Także obecna sytuacja gospodarcza będzie miała wpływ na zachowania konsumentów: spowoduje ona spadek nastrojów, a w konsekwencji spadku skłonności do konsumpcji. Prognozujemy, iż tempo wzrostu spożycia w I i II kwartale 2013 r. ukształtuje się odpowiednio na poziomie 0,0% i 1,2%. Następnie, wraz z powoli polepszającą się sytuacją gospodarczą, przewidujemy, że całkowite spożycie będzie stopniowo nieznacznie rosnąć, osiągając w IV kwartale 2014 r. tempo wzrostu równe 2,4%.
fot. mat. prasowe
Rachunki narodowe
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)