Wykształcenie finansowe winduje kobiety do zarządów
2013-06-10 12:33
Wykształcenie finansowe winduje kobiety do zarządów © Sergey Nivens - Fotolia.com
Kobietom z wykształceniem finansowym łatwiej zrobić karierę na najwyższych stanowiskach menedżerskich – wynika z raportu "Women in finance" przygotowanego przez ekspertów ACCA - międzynarodowej organizacji zrzeszającej finansistów. Aż 45 proc. kobiet zajmujących stanowiska dyrektorów wykonawczych w spółkach z indeksu FTSE 100 ma wykształcenie finansowe, aż 65 proc. doświadczenie w tej dziedzinie.
Przeczytaj także: Spółki giełdowe ciągle bez kobiet
Raport ACCA potwierdza, że kobietom jest zdecydowanie trudniej dostać się do zarządów największych firm. Tylko niecałe 14 proc. członków zarządów w Unii Europejskiej to reprezentantki płci pięknej. Analizowana przez ekspertów literatura wskazuje na kilka czynników decydujących o takiej sytuacji. Wśród nich znajdują się m.in. brak wiary siebie, obowiązujące stereotypy, czy kwestie związane z macierzyństwem. - To, że kobiet jest nadal mniej na wysokich stanowiskach wynika też w pewnym sensie z braku odwagi. Panowie są zwykle bardziej pewni siebie i w związku z tym łatwiej przychodzi im pięcie się po szczeblach kariery zawodowej. Ta część kobiet, która wykazuje się ponadprzeciętną odwagą i wiarą we własne możliwości ma większe szanse na zrobienie kariery – mówi Ilona Weiss, CFO w ABC Data i członek ACCA.Katalizatory
Jak jednak odnotowali w swoim raporcie eksperci ACCA, wśród tych kobiet, które wspięły się na wyżyny korporacyjnych karier można zaobserwować wyraźną nadreprezentację specjalistów z dziedziny finansów. Prawie co druga kobieta (45 proc.) zajmująca stanowisko dyrektora wykonawczego w spółkach z indeksu FTSE 100 ma wykształcenie finansowe, aż 65 proc. doświadczenie w tej dziedzinie. Wśród mężczyzn – co czwarty (26 proc.). Co jest więc takiego w finansach, że stanowią one lepszą przepustkę na szczyty korporacyjnych struktur dla kobiet niż jakakolwiek inna dziedzina?
- Finanse są bardzo wymierną dziedziną. Wymagają eksperckiej wiedzy i łatwo jest ocenić rezultaty pracy finansisty stosując obiektywne kryteria. Zdobyta wiedza i doświadczenie budzą zaufanie bez względu na płeć. Kobiety mając status eksperta, stawiane są na równi z mężczyznami i udaje im się to wykorzystać – mówi Katarzyna Ostap, dyrektor finansów i kontrolingu w Cyfrowym Polsacie oraz członek ACCA. Specjaliści zajmujący się rekrutacją na najwyższe stanowiska, z którymi autorzy raportu ACCA przeprowadzili wywiady potwierdzają istnienie takiego mechanizmu. - Kobiet w finansach jest tak dużo, bo łatwiej im tam uzyskać równe traktowanie w stosunku do mężczyzn niż w innych obszarach – potwierdza Krzysztof Nowakowski, dyrektor zarządzający w firmie rekrutacyjnej Korn/Ferry.
fot. Sergey Nivens - Fotolia.com
Wykształcenie finansowe winduje kobiety do zarządów
Warto podkreślić, że istotnym potwierdzeniem wiedzy eksperckiej i elementem obiektywnej oceny kompetencji osoby pracującej w finansach są kwalifikacje zawodowe. Aż 301 na 989 członków zarządów spółek ze 100 największych spółek notowanych na FTSE posiada tego typu certyfikaty. - Finanse to dziedzina oparta na faktach i wiedzy eksperckiej. Wiedzę z tej dziedziny, szczególnie popartą kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem trudno zakwestionować. Właśnie dlatego certyfikaty takie jak ACCA, mogę okazać się kobietom niezmiernie pomocne w budowaniu swojej ścieżki zawodowej – podsumowuje Magdalena Hernandez.
Przeczytaj także:
Parytet płci w spółkach giełdowych? Przyjdzie na to czas...za 20 lat
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
tendencje na rynku pracy, sytuacja na rynku pracy, kobiety, kobiety w biznesie, sytuacja kobiet na rynku pracy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)