Mapa Rynku Pracy - Maj 2005
2005-06-30 12:59
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Kwiecień 2005
W maju ogólna ocena klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym była przez przedsiębiorców oceniana pozytywnie, lepiej niż w kwietniu, choć poziom optymizmu był niższy w porównaniu do maja 2004. Dobre nastroje panowały także w usługach oraz budownictwie – negatywne oceny, podobnie jak przed miesiącem sygnalizowały jedynie firmy z sektora handlu detalicznego.Do dobrych majowych nastrojów przedsiębiorców dołączył także utrzymujący się na stabilnym poziomie wskaźnik nastrojów konsumentów. Wprawdzie ankietowani nieznacznie gorzej oceniają bieżącą sytuację gospodarczą w kraju, ale jednocześnie wykazali, że polepszyła się sytuacja finansowa ich gospodarstw domowych.
Raport sporządzony wspólnie przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” oraz Krajową Izbę Gospodarczą mówi o zadowoleniu polskich przedsiębiorców z wstąpienia Polski do UE. Przedsiębiorcy wykazują więcej optymizmu co do rozwoju swoich firm, w czym pomocne są fundusze unijne. Dobre nastroje wykazało w raporcie 46% badanych, jednocześnie liczba niezadowolonych, bądź obawiających się pogorszenia swojej sytuacji spadła z 26% do 16%.
Praca w internecie
Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się w maju w internecie w poszczególnych portalach:
- Aaaby.pl - 2782
- Jobs.pl - 1354
- Jobpilot - 2356
- onet.pl - 4372
- pracuj.pl - 2702
- topbjobs - 500
- wp.pl - 5176
źródło: portale.
Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.
Praca - Branże
W stosunku do kwietnia liczba ogłoszeń rekrutacyjnych, które pojawiły się w maju w prasie nieznacznie wzrosła. Branżą, która poszukiwała największej liczby pracowników za pośrednictwem ogłoszeń prasowych były usługi. Sektor ten awansował z miejsca trzeciego i po raz pierwszy w historii badania Mapa Rynku Pracy stał się liderem zestawienia z 18,6% w rynku ogłoszeń i prawie dwukrotnym wzrostem liczby ofert. Na drugiej pozycji uplasował się sektor handlowy. Liczba ogłoszeń z niego pochodzących nie zmieniła się w stosunku do kwietnia, a udział procentowy zmalał z 15,1% do 14,5%.
Pierwszą trójkę najbardziej aktywnych w poszukiwaniu pracowników branża zamyka w maju sektor produkcji i przemysłu. Tutaj także nie uległa zmianie liczba zamieszczonych ofert.
oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources