Roboty przemysłowe zyskują na znaczeniu
2013-07-05 12:19
Roboty FANUC GMMP - zaklad w Gliwicach © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polskie firmy: automatyzacja poniżej średniej światowej
Dr Andreas Bauer, prezes IFR podkreślił w komunikacie, że – „w 2012 r. na świecie sprzedano ponad 159 tysięcy robotów przemysłowych a to oznacza, że producenci tych urządzeń utrzymali poziom sprzedaży inteligentnych maszyn na poziomie zbliżonym do wyników wypracowanych w 2011r.”Branża robotów przemysłowych wciąż się umacnia. Producentów i integratorów robotów przemysłowych na całym świecie cieszy fakt, że robotami interesują się już nie tylko przedstawiciele sektora motoryzacyjnego, ale też przedsiębiorcy z innych branż.
Dr Andreas Bauer, prezes IFR zaznaczył, że – „w latach 2008 – 2012 sprzedaż robotów zwiększała się o 9 proc. rocznie.” Poprawiająca się statystyka świadczy o tym, że zapotrzebowanie na roboty przemysłowe sukcesywnie wzrasta. Co jest głównym motorem rozwoju branży? Zdaniem ekspertów IFR jest za to odpowiedzialny przede wszystkim umacniający się trend automatyzacji przemysłu na całym świecie. W związku z tym można przewidywać, że poziom instalacji robotów nadal będzie się zwiększał, a to zadecyduje o tym, że bieżący rok będzie dla branży równie satysfakcjonujący.
W jakich branżach najwięcej robotów, a w jakich najmniej?
Obserwacje ekspertów IFR dotyczące instalacji robotów przemysłowych pozwalają zauważyć, że w ciągu ostatnich trzech lat największe zapotrzebowanie na roboty przemysłowe wykazywał przemysł motoryzacyjny. Sprzedaż robotów w tym sektorze zwiększa się rocznie średnio o ok. 6 proc. Jak podają eksperci robotów przemysłowych przybywa także w sektorze chemicznym, gumowym, tworzyw sztucznych oraz w przemyśle spożywczym. Nieznaczne obniżenie wyników sprzedaży widoczne jest w sektorze elektronicznym oraz w przemysłach maszynowym i metalowym.
Jakie kraje inwestują dziś w roboty przemysłowe?
Z danych zebranych przez ekspertów IFR wynika, że niemal 70 proc. wszystkich robotów przemysłowych sprzedanych w 2012r. powędrowało do Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Korei oraz Niemiec.
Zapotrzebowanie na roboty przemysłowe w Japonii utrzymuje się na poziomie 28,700 jednostek. Przemysł elektroniczny redukuje tu inwestycje w roboty przemysłowe podczas gdy przemysł motoryzacyjny zwiększa zamówienia o średnio 31 proc. Mimo dodatnich wyników sprzedażowych, trzeba zauważyć, że aktualny wolumen sprzedaży robotów przemysłowych w Japonii znajduje się wciąż znacznie poniżej wysokiego poziomu 44 tysięcy jednostek sprzedanych w 2005r.
Drugim co do wielkości rynkiem sprzedaży robotów przemysłowych (tuż za Japonią) były w 2012r. Chiny. Mimo, że sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła tu tylko nieznacznie - do 23 tysięcy jednostek, to jednak warto podkreślić, że tempo tego wzrostu było najwyższe na świecie. W latach 2005 – 2012 sprzedaż robotów przemysłowych wzrastała w Chinach o ok. 25 proc. rocznie.
W Stanach Zjednoczonych szczególnie widoczne jest dziś umacnianie się trendu automatyzacji przemysłu. W efekcie wzrasta też sprzedaż robotów przemysłowych. Aktualny wynik sprzedaży robotów w USA to 22,400 jednostek.
Sprzedaż robotów przemysłowych w Korei Południowej, po intensywnej fali inwestycji w robotyzację w latach 2010/ 2011 w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, uległa obniżeniu o ok. 24 proc. Aktualny poziom sprzedaży robotów na tym rynku to 19,400 jednostek.
fot. mat. prasowe
Roboty FANUC GMMP - zaklad w Gliwicach
Sprzedaż robotów na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego w Niemczech jest ustabilizowana. W wyniku dużych inwestycji w roboty poczynionych przez przedsiębiorstwa działające na tym rynku w 2011r. obecnie widać zmniejszenie zamówień na nowe urządzenia.
Rynkiem, który wydaje się obecnie szczególnie ważnym dla branży robotów jest natomiast Tajlandia. W 2012r. producenci robotów sprzedali na tym rynku 4 tysiące jednostek.
Europa Centralna i Środkowo – Wschodnia w 2012r. znacząco nie zwiększała zamówień na roboty przemysłowe. Biorąc pod uwagę fakt, że firmy z tego regionu inwestowały w roboty przemysłowe w 2011r., można przypuszczać, że na kolejne inwestycje przyjdzie czas w kolejnych latach.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
slamax / 2013-08-12 00:56:16
Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2013-08-12 00:58:30)
Automatyka przemysłowa to z całą pewnością sposób na zwiększenie niezawodności i tempa produkcji, a co za tym idzie wielkości produkcji. Z drugiej strony przyczyni się do ograniczenia ludzi w procesie produkcji, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na pracowników. Na całe szczęście sektor transportowy jak dotąd jest wolny od dobrodziejstw automatyzacji.
[ odpowiedz ] [ cytuj ]