eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłRoboty przemysłowe zyskują na znaczeniu

Roboty przemysłowe zyskują na znaczeniu

2013-07-05 12:19

Roboty przemysłowe zyskują na znaczeniu

Roboty FANUC GMMP - zaklad w Gliwicach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Departament Statystyk Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) podsumował wyniki sprzedaży robotów przemysłowych na świecie i w swoim najnowszym komunikacie podał, że dla branży robotów przemysłowych rok 2012 był czasem rekordowej sprzedaży tych urządzeń. Analiza danych pozwoliła ekspertom zauważyć, że globalna sprzedaż robotów przemysłowych rekordowy poziom osiągnęła już po raz drugi. Eksperci IFR prognozują, że bieżący rok będzie dla branży równie owocny.

Przeczytaj także: Polskie firmy: automatyzacja poniżej średniej światowej

Dr Andreas Bauer, prezes IFR podkreślił w komunikacie, że – „w 2012 r. na świecie sprzedano ponad 159 tysięcy robotów przemysłowych a to oznacza, że producenci tych urządzeń utrzymali poziom sprzedaży inteligentnych maszyn na poziomie zbliżonym do wyników wypracowanych w 2011r.”

Branża robotów przemysłowych wciąż się umacnia. Producentów i integratorów robotów przemysłowych na całym świecie cieszy fakt, że robotami interesują się już nie tylko przedstawiciele sektora motoryzacyjnego, ale też przedsiębiorcy z innych branż.

Dr Andreas Bauer, prezes IFR zaznaczył, że – „w latach 2008 – 2012 sprzedaż robotów zwiększała się o 9 proc. rocznie.” Poprawiająca się statystyka świadczy o tym, że zapotrzebowanie na roboty przemysłowe sukcesywnie wzrasta. Co jest głównym motorem rozwoju branży? Zdaniem ekspertów IFR jest za to odpowiedzialny przede wszystkim umacniający się trend automatyzacji przemysłu na całym świecie. W związku z tym można przewidywać, że poziom instalacji robotów nadal będzie się zwiększał, a to zadecyduje o tym, że bieżący rok będzie dla branży równie satysfakcjonujący.

W jakich branżach najwięcej robotów, a w jakich najmniej?

Obserwacje ekspertów IFR dotyczące instalacji robotów przemysłowych pozwalają zauważyć, że w ciągu ostatnich trzech lat największe zapotrzebowanie na roboty przemysłowe wykazywał przemysł motoryzacyjny. Sprzedaż robotów w tym sektorze zwiększa się rocznie średnio o ok. 6 proc. Jak podają eksperci robotów przemysłowych przybywa także w sektorze chemicznym, gumowym, tworzyw sztucznych oraz w przemyśle spożywczym. Nieznaczne obniżenie wyników sprzedaży widoczne jest w sektorze elektronicznym oraz w przemysłach maszynowym i metalowym.

Jakie kraje inwestują dziś w roboty przemysłowe?

Z danych zebranych przez ekspertów IFR wynika, że niemal 70 proc. wszystkich robotów przemysłowych sprzedanych w 2012r. powędrowało do Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Korei oraz Niemiec.

Zapotrzebowanie na roboty przemysłowe w Japonii utrzymuje się na poziomie 28,700 jednostek. Przemysł elektroniczny redukuje tu inwestycje w roboty przemysłowe podczas gdy przemysł motoryzacyjny zwiększa zamówienia o średnio 31 proc. Mimo dodatnich wyników sprzedażowych, trzeba zauważyć, że aktualny wolumen sprzedaży robotów przemysłowych w Japonii znajduje się wciąż znacznie poniżej wysokiego poziomu 44 tysięcy jednostek sprzedanych w 2005r.

Drugim co do wielkości rynkiem sprzedaży robotów przemysłowych (tuż za Japonią) były w 2012r. Chiny. Mimo, że sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła tu tylko nieznacznie - do 23 tysięcy jednostek, to jednak warto podkreślić, że tempo tego wzrostu było najwyższe na świecie. W latach 2005 – 2012 sprzedaż robotów przemysłowych wzrastała w Chinach o ok. 25 proc. rocznie.

W Stanach Zjednoczonych szczególnie widoczne jest dziś umacnianie się trendu automatyzacji przemysłu. W efekcie wzrasta też sprzedaż robotów przemysłowych. Aktualny wynik sprzedaży robotów w USA to 22,400 jednostek.

Sprzedaż robotów przemysłowych w Korei Południowej, po intensywnej fali inwestycji w robotyzację w latach 2010/ 2011 w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, uległa obniżeniu o ok. 24 proc. Aktualny poziom sprzedaży robotów na tym rynku to 19,400 jednostek.

fot. mat. prasowe

Roboty FANUC GMMP - zaklad w Gliwicach

Europa Centralna i Środkowo – Wschodnia w 2012r. znacząco nie zwiększała zamówień na roboty przemysłowe.


Sprzedaż robotów na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego w Niemczech jest ustabilizowana. W wyniku dużych inwestycji w roboty poczynionych przez przedsiębiorstwa działające na tym rynku w 2011r. obecnie widać zmniejszenie zamówień na nowe urządzenia.

Rynkiem, który wydaje się obecnie szczególnie ważnym dla branży robotów jest natomiast Tajlandia. W 2012r. producenci robotów sprzedali na tym rynku 4 tysiące jednostek.

Europa Centralna i Środkowo – Wschodnia w 2012r. znacząco nie zwiększała zamówień na roboty przemysłowe. Biorąc pod uwagę fakt, że firmy z tego regionu inwestowały w roboty przemysłowe w 2011r., można przypuszczać, że na kolejne inwestycje przyjdzie czas w kolejnych latach.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Roboty przemysłowe zyskują na znaczeniu

    slamax / 2013-08-12 00:56:16

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2013-08-12 00:58:30)

    Automatyka przemysłowa to z całą pewnością sposób na zwiększenie niezawodności i tempa produkcji, a co za tym idzie wielkości produkcji. Z drugiej strony przyczyni się do ograniczenia ludzi w procesie produkcji, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na pracowników. Na całe szczęście sektor transportowy jak dotąd jest wolny od dobrodziejstw automatyzacji.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: