eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetPraca na urlopie a bezpieczeństwo IT

Praca na urlopie a bezpieczeństwo IT

2013-07-10 14:03

Praca na urlopie a bezpieczeństwo IT

Praca podczas urlopu © fot. mat. prasowe

Dawniej oznaką dobrze spędzonego urlopu było to, że po powrocie nie pamiętaliśmy swoich haseł. Obecnie nie zdarza się to zbyt często, ponieważ wielu urlopowiczów nie przerywa pracy nawet na wyjeździe. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad dla wszystkich, którzy muszą zabrać ze sobą pracę na urlop.

Przeczytaj także: Urządzenia mobilne na wakacjach

Smartfony i tablety wiernie towarzyszą nam wszędzie, gdzie się udajemy – nawet jeśli jest to urlop. Co więcej, te urządzenia mobilne nie są używane jedynie do celów rekreacyjnych – często są zabierane po to, aby zapewnić kontakt z biurem i umożliwić pracę zdalną. Jeżeli jesteś osobą, która lubi lub musi pracować na urlopie, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa od ekspertów z Kaspersky Lab.

Zasada 1: Nigdy nie pozostawiaj swojego sprzętu bez opieki

Jeżeli zabierasz ze sobą jakiekolwiek urządzenia na urlop, nigdy nie zostawiaj ich bez opieki w takich miejscach jak plaża czy restauracja. Ryzyko, że zostaną ukradzione czy wykorzystane do nieodpowiednich celów, jest po prostu zbyt duże. Jeżeli chcesz zachować bezpieczeństwo, lepiej zamknij swojego smartfona lub tablet w hotelowym sejfie.

Zasada 2: Zabezpiecz swój sprzęt

Odpowiednie zabezpieczenie urządzenia – chociaż równie istotne w domu – ma szczególne znaczenie podczas podróży. Aby ograniczyć dostęp do sprzętu niepowołanym osobom, należy stosować szyfrowanie w celu zakodowania istotnych informacji oraz kod PIN i dodatkowe hasło odblokowujące ekran.

fot. mat. prasowe

Praca podczas urlopu

Odpowiednie zabezpieczenie urządzenia – chociaż równie istotne w domu – ma szczególne znaczenie podczas podróży


Zasada 3: Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem

Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem jest absolutną koniecznością, a wakacje nie są tu żadnym wyjątkiem. Zasada ta odnosi się nie tylko do laptopów, ale również do tabletów i smartfonów. Eksperci z Kaspersky Lab ciągle odnotowują wzrost liczby mobilnych szkodliwych programów, a 99 procent z nich powstaje z myślą o urządzeniach z Androidem. Niezawodnym sposobem zabezpieczenia swojego urządzenia mobilnego jest wykorzystanie rozwiązania bezpieczeństwa, takiego jak Kaspersky Mobile Security.

Zasada 4: Uważaj podczas korzystania z hotspotów

Publiczne hotspoty często przyciągają ludzi, szczególnie podczas zagranicznych wojaży. Stawki roamingu danych są wysokie, a nikt nie chce pozostać bez dostępu do internetu. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ hotspoty to również magnes na złodziei danych. Jedynym sposobem zabezpieczenia się podczas korzystania z nich jest użycie aktywnego połączenia VPN. Bez takiego połączenia nie powinieneś sprawdzać swojego firmowego konta pocztowego, logować się do Facebooka czy korzystać z bankowości online.

Zasada 5: Dodatkowe środki bezpieczeństwa

Równie istotne jak zanotowanie przed wyjazdem na urlop numeru infolinii banku w celu anulowania karty kredytowej w razie kradzieży jest zapisanie danych kontaktowych operatora mobilnego. W przypadku utraty smartfona, możesz zadzwonić z hotelu i poprosić o zablokowanie go. W ten sposób złodziej nie będzie mógł wykonywać połączeń ani surfować po internecie na twój koszt.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: