eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks 2013

Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks 2013

2013-07-24 08:29

Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks 2013

Zakupy żywnościowe © Eisenhans - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Znane są wyniki drugiej edycji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności, stworzonego przez the Economist Intelligence Unit (EIU) na zlecenie firmy DuPont. Indeks został poszerzony o dwa nowe czynniki pomiaru: korupcję w polityce i urbanizację, a do listy badanych państw dołączono Singapur i Irlandię. W porównaniu z rokiem ubiegłym ogólna punktacja Polski zmniejszyła się o 1,2 pkt. i tym samym spadła z 24 na 27 miejsce w rankingu.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks I kw. 2013

Korupcja w polityce i urbanizacja weszły w skład 27 czynników pomiaru, na których opiera się Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności. Zmiana ta pozwoli na bardziej kompleksowy pomiar stopnia wpływu poszczególnych elementów na dostęp ludności do bezpiecznej, bogatej w składniki odżywcze i przystępnej cenowo żywności. Tegoroczna, nowa odsłona Indeksu obejmuje także dwa dodatkowe kraje - Singapur i Irlandię. Zestawienie uwzględnia obecnie 107 państw, co pozwala na bardziej efektywne śledzenie zmian, umacnianie międzynarodowej współpracy oraz opracowywanie rozwiązań, które mają pomóc w zapewnieniu dostępu do żywności ludności na świecie.

Polska, choć zajmuje obecnie 27 miejsce z 69,9 pkt. (w 2012 roku było to 24 miejsce), w rzeczywistości spadła tylko o jedną pozycję w zestawieniu. Jest to wynikiem włączenia do Indeksu dwóch dodatkowych państw plasujących się wyżej w rankingu. Kraj otrzymał mniej punktów aż w dwóch z trzech obszarów tematycznych ujętych w Indeksie. Największy spadek (o 4,4 pkt.) nastąpił w zakresie dostępu do żywności, w którym aktualna punktacja Polski wynosi 64,3 pkt. na 100 możliwych. Kolejny obszar, w którym pogorszyła się punktacja, to osiągalność cenowa żywności – obniżenie o 0,8 pkt., do 74,0 pkt. Natomiast pod względem jakości i bezpieczeństwa żywności Polska wyróżnia się wzrostem na poziomie 6,9 pkt., osiągając wynik 75,3 pkt.

– Wskaźnik, który wciąż wymaga w Polsce poprawy, to przede wszystkim infrastruktura drogowa, która uzyskała zaledwie 25 pkt. na 100 możliwych, czyli 16,8 pkt. poniżej średniej wszystkich państw ujętych w badaniu – komentuje Piotr Gill, Dyrektor Generalny DuPont Polska. – Kolejnym ważnym elementem, który należałoby przedyskutować to poziom nakładów na badania i rozwój w rolnictwie (mierzony jako procentowy udział wydatków na badania i rozwój w PKB). Polska uzyskała tu 12,5 pkt., czyli 7,7 pkt. poniżej średniej dla wszystkich 107 badanych państw – dodaje Gill.

Inny istotny czynnik, który wpłynął na obecną klasyfikację Polski w Indeksie to zmienność produkcji rolnej, gdzie kraj osiągnął 62,8 pkt., czyli 10,3 pkt. poniżej średniej.

Jeśli chodzi o wskaźnik urbanizacji, Polska uzyskała wynik 67,8 pkt. (5,3 pkt. powyżej średniej ogólnej Indeksu). Natomiast ze względu na poziom zagrożenia korupcją, Polska zajmuje 25 miejsce na świecie z wynikiem 50 pkt. Jest to wynik o 17,1 pkt. lepszy niż średnia światowa.

fot. mat. prasowe

Czym jest Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności?

Średni wynik Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności w 2013 roku pozostał niemal niezmienny w porównaniu do zeszłego roku (53,5 procent w stosunku do 53,6 procent w 2012 roku).


DuPont współpracuje z polskimi instytucjami badawczymi od lat. 27 maja tego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyróżnił program SPEC – System Prognozowania Epidemii i Chorób Roślin opracowany przez Instytut Genetyki Roślin, Polskiej Akademii Nauk we współpracy z DuPont Poland oraz jego wprowadzenie do praktyki rolniczej w Polsce.

SPEC to system wspomagania decyzji o zasadności i optymalnym terminie wykonania zabiegów osłonowych przeciwko sprawcom chorób rzepaku. To innowacyjne rozwiązanie zostało docenione przez Unię Europejską, za pomoc w ochronie roślin przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Systemy wspomagania decyzji są ważnym elementem Integrowanej Ochrony Roślin.

fot. mat. prasowe

Wyniki za 2013 rok

Wzrost w krajach rozwijających się kontrastuje z pogarszającymi się wynikami rozwiniętych krajów Europy, zwłaszcza Grecji, która doświadczyła kryzysu finansowego oraz spadku PKB.


Spadek pozycji Polski w zestawieniu wpisuje się w ogólny trend widoczny pośród pozostałych państw regionu Europy i Azji Środkowej. Największego spadku w regionie doświadczyły Rosja (spadek o 9 pozycji, obecnie na 40 miejscu) oraz Grecja (spadek o 6 pozycji, obecnie na 25 miejscu). Z kolei do państw, które awansowały w rankingu należą Szwajcaria (awans o 2 pozycje, obecnie na 5 miejscu) i Czechy (awans o 1 pozycję, obecnie na 23 miejscu). Dla porównania, spośród wszystkich państw europejskich, najlepszy wynik w Indeksie osiągnęła Norwegia (86,5 pkt.), plasując się na 2 miejscu po Stanach Zjednoczonych (86,8 pkt.) będących liderem zestawienia. Natomiast Niemcy z 81,7 pkt. zajęły 11 miejsce w Indeksie, a Ukraina 47 miejsce z 58 pkt.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: