E-booki - przyszłość czytelnictwa
2013-08-24 00:20
Przeczytaj także: E-booki coraz popularniejsze
Gdzie najczęściej mieszkańcy czytają książki i e-booki?
Większość czytelników ceni sobie lekturę w domowym zaciszu - taką odpowiedź wskazało aż 41% respondentów. Na drugim miejscu znalazło się czytanie w komunikacji miejskiej - aż 23 % mieszkańców stolicy czyta książki w autobusie, metrze lub w tramwaju. Ponad dwukrotnie częściej taką odpowiedź wskazywały osoby posiadające e-czytnik. Dla 17 % pytanych najlepszym okazją do czytania jest z kolei podróż pociągiem, samolotem lub samochodem.
fot. mat. prasowe
Gdzie najczęściej czytamy e-booki?
Większość czytelników ceni sobie lekturę w domowym zaciszu - taką odpowiedź wskazało aż 41% respondentów. Na drugim miejscu znalazło się czytanie w komunikacji miejskiej.
Co się czyta w wielkim mieście?
Jak wynika z badania Virtualo mieszkańcy stolicy najczęściej czytają fantastykę - tę kategorię wskazało 21% respondentów czytających zarówno książki jak e-booki. Na drugim miejscu znalazły się książki sensacyjne: kryminały, horrory - łącznie 19% wskazań. Mieszkańcy stolicy sięgają również po literaturę faktu – 16%, czyli beletryzowaną historię, biografie i reportaże. Taką samą liczbę 16% stanowią czytelnicy literatury pięknej, co może się wiązać z możliwością legalnego ściągnięcia dużej liczby bezpłatnych pozycji udostępnianych przez wydawnictwa, dystrybutorów i serwisy. Z kolei 12% wybiera tytuły z kategorii: powieści, psychologia, ezoteryka, etnografia, kulturoznawstwo. W kolejnej grupie 8% znalazły się tytuły związane z edukacją w tym lektury szkolne, słowniki i podręczniki akademickie. Czytelnicy i e-czytelnicy korzystają również z poradników – 3% wskazań i z książek specjalistycznych z dziedziny prawa, podatków, biznesu – również 3%.
fot. mat. prasowe
Preferowane gatunki
Jak wynika z badania Virtualo mieszkańcy stolicy najczęściej czytają fantastykę - tę kategorię wskazało 21% respondentów czytających zarówno książki jak e-booki. Na drugim miejscu znalazły się książki sensacyjne: kryminały, horrory - łącznie 19% wskazań.
Odpowiedzi uzyskane od respondentów badania oraz zebrane dane świadczą, iż e-booki zyskują entuzjastów zarówno wśród osób młodych, chętnie korzystających z nowoczesnej formy czytania jak osób dojrzałych, które powoli przekonują się do e-lektury. Mieszkańcy miast, jak wynika z badania Virtualo, to stale rosnąca grupa obecnych i potencjalnych e-czytelników. Jak deklaruje ponad połowa respondentów, e-booki to przyszłość książki, co pozwala sądzić, iż w ciągu kilku najbliższych lat książki elektroniczne zdominują rynek wydawniczy.
fot. mat. prasowe
Jaka jest przyszłość książek?
Jak deklaruje ponad połowa respondentów, e-booki to przyszłość książki, co pozwala sądzić, iż w ciągu kilku najbliższych lat książki elektroniczne zdominują rynek wydawniczy.
Informacje o badaniu
Badanie Virtualo zostało zrealizowane w formie sondy ulicznej na próbie ponad pół tysiąca Warszawiaków w lipcu 2013 w centrum Warszawy. Na podstawie wyników udało się stworzyć zarys profilu e-czytelnika dużego miasta oraz poznać aktualne trendy i preferencje mieszkańców dotyczące nowoczesnych form czytania.
![Produkty cyfrowe: jak kupić e-book bez niespodzianek [© Markus Bormann - Fotolia.com] Produkty cyfrowe: jak kupić e-book bez niespodzianek](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/audiobooki/Produkty-cyfrowe-jak-kupic-e-book-bez-niespodzianek-135041-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)