Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2013
2013-09-11 11:09
Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2013 © Gianluca Rasile - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bibby MSP Index IX 2013
Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.Wskaźnik Busometr w aktualnej fali badania wyniósł 42,17 (w poprzednim kwartale 39,09 pkt) – co oznacza kolejną niewielką poprawę nastrojów, ale już 4 kwartał z rzędu. W ciągu 4 kwartałów nastroje poprawiły się o 8 punktów i choć lokują się dalej w strefie stagnacyjnej (poniżej 50 pkt), to możemy już mówić o pozytywnym trendzie. Wyniki Busometra poniżej 50 pkt oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 pkt – ich optymizm.
Stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja na rynku pracy (48,55 pkt), co oznacza, że jesteśmy już blisko do przełamania bariery pesymizmu. Najgorzej wygląda sytuacja z inwestycjami – tu z kolei mamy do czynienia z systematycznym pogarszaniem się nastrojów. W ciągu 4 kwartałów, skłonność przedsiębiorców do inwestycji spadała z 45,81 pkt do 38,96 a więc prawie o 7 punktów. Najbardziej skłonne do inwestycji są średnie przedsiębiorstwa (50-250 zatrudnionych), najmniej mikrofirmy (do zatrudnionych).
Natomiast bardzo istotna jest zmiana ogólnych nastrojów, tzw. wskaźnik optymizmu, który jest wskaźnikiem wyprzedzającym zarówno jeśli chodzi o rynek pracy, jak i inwestycje. Tutaj mamy do czynienia nie tylko z systematycznym trendem od 4 kwartałów, ale również z dość radykalną zmianą nastrojów. W ciągu 4 kwartałów wskaźnik optymizmu wzrósł z 27,25 pkt do 41,96. Czyli aż o 14,71 pkt!
„Wydaje mi się – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP – że przedsiębiorcy są już i zmęczeni i znudzeni przeciągającą się stagnacją i trochę mają dość działania na pół gwizdka. To w końcu już 5 rok spowolnienia. Generalnie przedsiębiorcy w większości mają trochę ADHD i nie za bardzo mogą spokojnie usiedzieć. Chcą coś robić, działać, rozwijać. Sądzę, że wielu z nich – nawet wbrew ogólnym danym makro, postanowiło przystąpić do bardziej ofensywnych działań. Dotychczas przyglądali się co z tego wszystkiego wyniknie, ale rozpiera ich energia”.
Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji zewnętrznych dodaje: „Jeśli obecne trendy się utrzymają i nie będzie jakichś nadzwyczajnych zdarzeń, to sądzę, że najdalej w przeciągu dwóch kwartałów przełamiemy barierę 50 punktów Busometra, co oznacza, że na rynku zaczną panować nastroje optymistyczne”.
fot. Gianluca Rasile - Fotolia.com
Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2013
BUSOMETR - ZMIANY
Od fatalnych nastrojów w IV kwartale 2012 – poza inwestycjami – we wszystkich wymiarach możemy zaobserwować poprawę nastrojów. Nie można już mówić o wahaniach – 4 kwartały z rzędu oznacza trend. Równoczesne pogarszanie się skłonności do inwestycji odczytujemy jako awersję do ryzyka – przedsiębiorcy chcą się rozwijać, ale nie chcą nadmiernie inwestować, bo przyszłość jednak widzą dość mgliście i nie są w stanie postawić jednoznacznie na jej jedną wizję przyszłości.
fot. mat. prasowe
Busometr - zmiany
KONIUNKTURA GOSPODARCZA
Również systematycznie od kilku kwartałów rośnie liczba „optymistów”, aczkolwiek „pesymistów” jest dwukrotnie więcej. Nie zmienia to faktu, że z kwartału na kwartał optymizm rośnie. Rok temu wskaźnik ten wynosił zaledwie 27,25 pkt.
fot. mat. prasowe
Koniunktura gospodarcza
BUSOMETR W BRANŻACH
Najsłabsze nastroje panują w usługach, najlepsze w handlu. Jedyna branża, która przekracza barierę 50 pkt – czyli nastroje optymistyczne przeważają nad pesymistycznymi, to finanse i bankowość, gdzie wskaźnik optymizmu wynosi 50,4 pkt. Do poziomu 50 pkt zbliża się również sektor „prawo” – 48,7 pkt. Natomiast najsilniejsze nastroje stagnacyjne panują w sektorach: Elektronika (30,5 pkt), Produkcja (32,9 pkt), Przemysł chemiczny (31,6 pkt) oraz Telekomunikacja (33,8 pkt).
fot. mat. prasowe
Busometr w branżach
REGIONY
Najsłabsze nastroje panują w Polsce zachodniej(40,7 pkt) i południowej (40,5 pkt), najlepsze w Polsce północnej.
„Jeśli obecne trendy się utrzymają to w perspektywie 6-9 miesięcy powinna pojawić się umiarkowana koniunktura – czytamy w komentarzu ZPP do badania. – Kluczowe jest czy odwróci się trend w inwestycjach i przedsiębiorcy przestaną się bać i zaczną śmielej realizować nowe projekty, które obecnie są albo zamrożone, albo kontynuowane przy użyciu minimalnego zaangażowania finansowego”.
fot. mat. prasowe
Informacje o badaniu
Badanie przeprowadził Dom Badawczy Maison na zlecenia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców z sektora MSP pod względem zatrudnienia. Lipiec/Sierpień 2013. Metoda CAWI. N: 538.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)