eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2013

Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2013

2013-09-11 11:09

Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2013

Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2013 © Gianluca Rasile - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Busometr ZPP jest publikowany co kwartał. Aktualnie prezentujemy wyniki tego badania przeprowadzone w trzecim kwartale tego roku, które prognozują zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy.

Przeczytaj także: Bibby MSP Index IX 2013

Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

Wskaźnik Busometr w aktualnej fali badania wyniósł 42,17 (w poprzednim kwartale 39,09 pkt) – co oznacza kolejną niewielką poprawę nastrojów, ale już 4 kwartał z rzędu. W ciągu 4 kwartałów nastroje poprawiły się o 8 punktów i choć lokują się dalej w strefie stagnacyjnej (poniżej 50 pkt), to możemy już mówić o pozytywnym trendzie. Wyniki Busometra poniżej 50 pkt oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 pkt – ich optymizm.

Stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja na rynku pracy (48,55 pkt), co oznacza, że jesteśmy już blisko do przełamania bariery pesymizmu. Najgorzej wygląda sytuacja z inwestycjami – tu z kolei mamy do czynienia z systematycznym pogarszaniem się nastrojów. W ciągu 4 kwartałów, skłonność przedsiębiorców do inwestycji spadała z 45,81 pkt do 38,96 a więc prawie o 7 punktów. Najbardziej skłonne do inwestycji są średnie przedsiębiorstwa (50-250 zatrudnionych), najmniej mikrofirmy (do zatrudnionych).

Natomiast bardzo istotna jest zmiana ogólnych nastrojów, tzw. wskaźnik optymizmu, który jest wskaźnikiem wyprzedzającym zarówno jeśli chodzi o rynek pracy, jak i inwestycje. Tutaj mamy do czynienia nie tylko z systematycznym trendem od 4 kwartałów, ale również z dość radykalną zmianą nastrojów. W ciągu 4 kwartałów wskaźnik optymizmu wzrósł z 27,25 pkt do 41,96. Czyli aż o 14,71 pkt!

„Wydaje mi się – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP – że przedsiębiorcy są już i zmęczeni i znudzeni przeciągającą się stagnacją i trochę mają dość działania na pół gwizdka. To w końcu już 5 rok spowolnienia. Generalnie przedsiębiorcy w większości mają trochę ADHD i nie za bardzo mogą spokojnie usiedzieć. Chcą coś robić, działać, rozwijać. Sądzę, że wielu z nich – nawet wbrew ogólnym danym makro, postanowiło przystąpić do bardziej ofensywnych działań. Dotychczas przyglądali się co z tego wszystkiego wyniknie, ale rozpiera ich energia”.

Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji zewnętrznych dodaje: „Jeśli obecne trendy się utrzymają i nie będzie jakichś nadzwyczajnych zdarzeń, to sądzę, że najdalej w przeciągu dwóch kwartałów przełamiemy barierę 50 punktów Busometra, co oznacza, że na rynku zaczną panować nastroje optymistyczne”.

fot. Gianluca Rasile - Fotolia.com

Koniunktura gospodarcza wg MŚP III kw. 2013

Wskaźnik Busometr w aktualnej fali badania wyniósł 42,17 (w poprzednim kwartale 39,09 pkt) – co oznacza kolejną niewielką poprawę nastrojów, ale już 4 kwartał z rzędu. W ciągu 4 kwartałów nastroje poprawiły się o 8 punktów i choć lokują się dalej w strefie stagnacyjnej (poniżej 50 pkt), to możemy już mówić o pozytywnym trendzie.


BUSOMETR - ZMIANY

Od fatalnych nastrojów w IV kwartale 2012 – poza inwestycjami – we wszystkich wymiarach możemy zaobserwować poprawę nastrojów. Nie można już mówić o wahaniach – 4 kwartały z rzędu oznacza trend. Równoczesne pogarszanie się skłonności do inwestycji odczytujemy jako awersję do ryzyka – przedsiębiorcy chcą się rozwijać, ale nie chcą nadmiernie inwestować, bo przyszłość jednak widzą dość mgliście i nie są w stanie postawić jednoznacznie na jej jedną wizję przyszłości.

fot. mat. prasowe

Busometr - zmiany

Od fatalnych nastrojów w IV kwartale 2012 – poza inwestycjami – we wszystkich wymiarach możemy zaobserwować poprawę nastrojów.


KONIUNKTURA GOSPODARCZA

Również systematycznie od kilku kwartałów rośnie liczba „optymistów”, aczkolwiek „pesymistów” jest dwukrotnie więcej. Nie zmienia to faktu, że z kwartału na kwartał optymizm rośnie. Rok temu wskaźnik ten wynosił zaledwie 27,25 pkt.

fot. mat. prasowe

Koniunktura gospodarcza

Również systematycznie od kilku kwartałów rośnie liczba „optymistów”, aczkolwiek „pesymistów” jest dwukrotnie więcej.


BUSOMETR W BRANŻACH

Najsłabsze nastroje panują w usługach, najlepsze w handlu. Jedyna branża, która przekracza barierę 50 pkt – czyli nastroje optymistyczne przeważają nad pesymistycznymi, to finanse i bankowość, gdzie wskaźnik optymizmu wynosi 50,4 pkt. Do poziomu 50 pkt zbliża się również sektor „prawo” – 48,7 pkt. Natomiast najsilniejsze nastroje stagnacyjne panują w sektorach: Elektronika (30,5 pkt), Produkcja (32,9 pkt), Przemysł chemiczny (31,6 pkt) oraz Telekomunikacja (33,8 pkt).

fot. mat. prasowe

Busometr w branżach

Najsłabsze nastroje panują w usługach, najlepsze w handlu. Jedyna branża, która przekracza barierę 50 pkt – czyli nastroje optymistyczne przeważają nad pesymistycznymi, to finanse i bankowość, gdzie wskaźnik optymizmu wynosi 50,4 pkt.


REGIONY

Najsłabsze nastroje panują w Polsce zachodniej(40,7 pkt) i południowej (40,5 pkt), najlepsze w Polsce północnej.

„Jeśli obecne trendy się utrzymają to w perspektywie 6-9 miesięcy powinna pojawić się umiarkowana koniunktura – czytamy w komentarzu ZPP do badania. – Kluczowe jest czy odwróci się trend w inwestycjach i przedsiębiorcy przestaną się bać i zaczną śmielej realizować nowe projekty, które obecnie są albo zamrożone, albo kontynuowane przy użyciu minimalnego zaangażowania finansowego”.

fot. mat. prasowe

Regiony

Najsłabsze nastroje panują w Polsce zachodniej(40,7 pkt) i południowej (40,5 pkt), najlepsze w Polsce północnej.


Informacje o badaniu
Badanie przeprowadził Dom Badawczy Maison na zlecenia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców z sektora MSP pod względem zatrudnienia. Lipiec/Sierpień 2013. Metoda CAWI. N: 538.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: